fbpx

Sześć ćwiczeń uważności, z których każde zajmuje niecałą minutę

Jeśli nie przepadasz za formalną praktyką medytacji poniżej znajdziesz sześć ćwiczeń uważności, które od zaraz możesz wcielić w codzienne życie.

 1. Dwa uważne kęsy
  Zamiast próbować jeść uważnie przez cały czas, zjedz uważnie pierwsze dwa kęsy posiłku czy przekąski. Przez pierwsze dwa kęsy zwróć uwagę na to, co czujesz – strukturę, smak, zapach, wygląd i odgłosy gryzienia. Nie musisz jakoś specjalnie się delektować. Po prostu zwróć uwagę na doznania w sposób eksperymentalny, bez oceniania.
  Ćwiczysz w ten sposób bycie w trybie doświadczania (w odróżnieniu od trybu „oceniania”, do którego jesteśmy przyzwyczajeni).

 2. Jaki jest jeden oddech
  Zamiast dłuższych ćwiczeń związanych z oddychaniem, poczuj jeden oddech. Poczuj jak jeden oddech wpływa do twojego ciała i z niego wypływa. Zauważ doznania w nozdrzach, ramionach, klatce piersiowej, brzuchu, itd.

 3. Zamiast po raz kolejny sprawdzać pocztę mailową daj mózgowi odpocząć
  Zamiast sprawdzać maila w trakcie pięciominutowej przerwy między klientami wyglądam przez okno. Zwykle obserwuję liście poruszające się na wietrze na drzewie po drugiej stronie ulicy.

 4. Powietrze na skórze
  Przez 10-60 sekund obserwuj wrażenie płynące z kontaktu powietrza ze skórą.

 5. Skanuj swoje ciało
  Przeskanuj swoje ciało od głowy do stóp, sprawdzając czy czujesz dyskomfort albo napięcie. Postaraj się rozluźnić. Następnie zeskanuj ciało w poszukiwaniu komfortu i swobody.

 6. Wykonaj uważnie jedną czynność
  Wybierz jedną czynność, którą wykonujesz codziennie o tej samej godzinie i zaplanuj, że wykonasz ją uważnie. Na przykład otwieranie gazety.

Ważna jest twoja twórcza inwencja …
Możesz dostosować pomysły do siebie.
Większość ludzi niechętnie regularnie medytuje. Te nieformalne ćwiczenia stanowią dobrą alternatywę.

Źródło: psychologytoday.com

Dodaj komentarz