fbpx

Polka odnosi sukcesy na światowych scenach. Chełmianka wystąpiła w Carnegie Hall

Koncert Moniki Wolińskiej w Carnegie Hall zakończył się ogromnym sukcesem i owacją na stojąco. To pierwszy w historii koncert, podczas którego za pulpitem dyrygenckim stanęła Polka. Ale to nie jedyny ogromny sukces w karierze polskiej dyrygentki. 

Monika Wolińska w roku  2020 roku została odznaczona  medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kilka lat wcześniej, bo w 2011 roku, otrzymała honorową odznakę  Zasłużony dla kultury polskiej.

Dyrygentka aktywnie działa na scenach koncertowych całego świata, współpracując z wieloma orkiestrami Europy, Azji i Ameryki.  Sztukę dyrygencką Moniki Wolińskiej bardzo trafnie określił David Dubal – pianista, muzykolog i profesor prestiżowej Julliard School of Music. Po koncercie, który odbył się w jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych na świecie – nowojorskiej Carnegie Hall, zwrócił uwagę na jej wielką wrażliwość i niesamowite wyczucie brzmienia instrumentów w orkiestrze”.

Urodzona w Chełmie, swoją wszechstronną edukację artystyczną rozpoczęła w wieku sześciu lat. Ukończyła trzy kierunki studiów: na Akademii Muzycznej W Bydgoszczy – skrzypce i prowadzenie zespołów wokalno-instrumentalnych, a na Akademii Muzycznej w Warszawie – dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie prof. Ryszarda Dudka.

Jako dyrygentka zadebiutowała w 2004 roku na Festiwalu Muzycznym w Lucernie, pracując pod okiem Pierre’a Bouleza. Przez wiele lat współpracowała z Maestro Jerzym Semkowem,  asystowała także prof. Krzysztofowi Pendereckiemu.

Monika Wolińska jest wielką propagatorką muzyki współczesnej. Występowała wielokrotnie na Festiwalu Warszawska Jesień oraz koncertach z cyklu Generacje. W latach 2013-2017 była Dyrektorem Artystycznym Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara. W 2014 roku poprowadziła premierę widowiska muzyczno-historycznego Universa – Opera Otwarta Jana A.P. Kaczmarka, utworu napisanego z okazji Jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2019 roku premierę wielkiego widowiska Rapsodia Śląska Jana A.P. Kaczmarka, dla uczczenia 100-lecia Powstań Śląskich.

W czerwcu 2017 roku znalazła się w finałowej szóstce dyrygentek z całego świata, wyłonionych w drodze konkursu, spośród 161 kandydatek, otrzymując zaproszenie do programu 2017 Hart Institute for Women Conductors, w Operze w Dallas.

Poniżej prezentujemy materiał archiwalny TVP.

 

Źródło: oficjalna strona Monika Wolińska

Opracowanie: Agata Pałach

 

2 thoughts on “Polka odnosi sukcesy na światowych scenach. Chełmianka wystąpiła w Carnegie Hall

Dodaj komentarz