fbpx

Rehabilitacja 135 m pod ziemią dla osób z powikłaniami po koronawirusie. Jedyne takie miejsce w Polsce

Rehabilitacja 135 m pod ziemią dla osób z powikłaniami oddechowymi po koronawirusie to doskonały pomysł – mogą się o tym przekonać pacjenci uzdrowiska w Wieliczce. Opracowano tam specjalny program terapii dla osób, które przeszły Covid-19 i borykają się z konsekwencjami.

Żeby dostać się do specjalnej sali trzeba zjechał windą 135 metrów pod ziemię. – Na dole pół godzinki na aklimatyzację, napicie się ciepłej herbaty, przebranie odzieży. Po pół godzinie od razu są ćwiczenia. Zaczynamy od rozgrzewki, takiej ogólnorozwojowej, później są ćwiczenia bardziej wysiłkowe – opowiada kuracjuszka Krystyna Górniak.
Tak właśnie wygląda dzień kuracjusza w uzdrowisku w Kopalni Soli w Wieliczce. Kilkadziesiąt metrów pod ziemią toczy się walka o każdy oddech, o powrót do normalności dla tych, którym udało się wygrać z Covid-19.
– Trafiają do nas pacjenci z przewlekłymi schorzeniami układu oddechowego. Największy procent stanowią pacjenci z astmą, przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, z przewlekłymi stanami zapalnymi zatok, gardła i krtani. Natomiast w ostatnim czasie, ze względu na sytuację jaką mamy, aktualnie do tego grona dołączyli również pacjenci po koronawirusie – tłumaczy Magdalena Irsmanbet, lekarz w uzdrowisku Kopalnia Soli w Wieliczce.
Chorobę przeszedłem dość ciężko, z ostrym zapaleniem płuc, niewydolnością oddechową, temperaturą. Sprawność fizyczna była na poziomie zerowym. To było takie bardzo przejmujące, bo ja zawsze byłem aktywny fizycznie, starałem się wszędzie być, wszystko robić – mówi kuracjusz Andrzej Garycki.
Brakowało mi tchu, nie mogłam wypełnić płuc powietrzem, bo mi się wydawało, że tam nie ma miejsca, potrzebowałam wziąć głębszy oddech, ale nie mogło się ono pomieścić. Gdy zaczęłam z tego wychodzić, już po przechorowaniu, to było bardzo dziwne uczucie, tak jakby ziemia uciekała mi spod nóg – opisuje swoje doświadczenia Krystyna Górniak.
W odzyskaniu sił i pełni sprawności ma pomóc specjalna rehabilitacja. Trzy tygodnie, 2,5 godziny dziennie – to czas, który pacjent spędza na ćwiczeniach oddechowych, koordynacyjnych, rozciągających i siłowych.
Źródło: polsatnews.pl/Klaudia Syrek

 

One thought on “Rehabilitacja 135 m pod ziemią dla osób z powikłaniami po koronawirusie. Jedyne takie miejsce w Polsce

  • 15 marca 2021 at 23:09
    Permalink

    W dalszym ciągu nie jest znana pełna lista powikłań po COVID. Każdego miesiąca dowiadujemy się czegoś nowego na ten temat. Pytanie, jak dużo niewiadomych jeszcze przed nami.

    Reply

Dodaj komentarz