fbpx

Uratowano najmniejsze dziecko urodzone w Polsce. Ważyła mniej niż bochenek chleba

Kiedy się urodziła, lekarze i pielęgniarki bali się wziąć ją do ręki. Ważyła zaledwie 350 gramów, miała 26 cm wysokości. Faustyna jest oficjalnie najmniejszym dzieckiem urodzonym w Polsce. Dziś waży ponad 2 kg i jest zdrowa, jej szczęśliwi rodzice powoli zbierają się do wyjścia z córką ze szpitala do domu.

Faustyna przyszła na świat się w lubelskim Szpitalu Klinicznym nr 4. Dziewczynka ma już już cztery miesiące, ale wciąż jest mniejsza niż przeciętne dziecko, jej stan jest jednak stabilny. Lekarze po wielokrotnym badaniu dziecka stwierdzili, że Faustyna uniknęła większości powikłań charakterystycznych dla wcześniaków.

Przed narodzinami oraz tuż po nich tak dobrze nie było. To zasługa lekarzy. W połowie maja mama dziewczynki trafiła do szpitala, sytuacja była dramatyczna. Istniało ryzyko obumarcia wewnątrzmacicznego. Lekarze musieli bardzo precyzyjnie precyzyjne cesarskie cięcie. Potem dziecko trafiło do respiratora.

Dziewczynka jest wciąż bardzo mała. Standardowy rozmiar ubrań dla noworodka to 56, a w maju Faustyna ważyła o połowę mniej niż wcześniaki, które dotąd przychodziły na świat. Ogromny codzienny wysiłek pielęgniarek i położnych, które opiekowały się dziewczynką, uratował jej życie. Pod koniec tygodnia dziewczynka zostanie wypisana do domu.

Źródło: lublin.tvp.pl

Dodaj komentarz