fbpx

Wyspa Komodo będzie zamknięta przez cały 2020 rok, aby chronić mieszkający tam, rzadki gatunek waranów

Zgodnie z decyzją Indonezyjskiego Rządu, wyspa Komodo będzie niedostępna dla turystów przez cały 2020 rok. Ma to na celu ochronę zamieszkującego tą wyspę rzadkiego i zagrożonego gatunku waranów, nazywanych „ostatnimi smokami na świecie”.

Jak podaje gazeta „Tempo”, decyzja ta została podjęta po konsultacji z tamtejszym ministerstwem środowiska i leśnictwa. Władzę znajdującego się tam parku narodowego zamierzają wykorzystać czas bez zwiedzających między innymi na posadzenia nowych drzew.

Wyspę odwiedza miesięcznie średnio 10 tysięcy turystów. Według agencji dpa, na Komodo mieszka około 5 tysięcy waranów.  Ta największa żyjąca współcześnie jaszczurka osiąga do 3 metrów długości i może ważyć nawet ponad 200 kilogramów.

W ubiegłym tygodniu indonezyjska policja aresztowała dziewięciu mężczyzn z szajki zajmującej się przemytem waranów. Wcześniej zdążyli oni sprzedać ponad 40 zwierząt, za każde inkasując ok 35 tysięcy dolarów. Nielegalnie wywożone z Indonezji warany najczęściej trafiają do kupców w Azji, gdzie z ich ciał preparowane są substancje uważane w tamtejszej medycynie tradycyjnej za lecznicze.

Źródło: CNN

Dodaj komentarz