fbpx

Chińscy naukowcy przeprowadzili teleportację kwantową na dużą odległość

Chińscy naukowcy zakończyli sukcesem eksperyment polegający na kwantowej teleportacji protonu z Ziemi aż do satelity krążącej wokół naszej planety.

Czym jest kwantowa teleportacja? Upraszczając, technologia korzysta ze stanu splątania kwantowego. Ma on niemożliwą w fizyce klasycznej cechę polegającą na tym, że stan całego układu jest lepiej określony niż stan jego części. Dzięki temu – w przypadku splątanych cząstek – zmiana stanu jednej z nich natychmiastowo wpływa na stan drugiej, niezależnie od tego, jak daleko się one od siebie znajdują. W ten sposób można przenieść informację z jednego miejsca w inne bez konieczności transportowania jej fizycznie przez dzielącą te punkty przestrzeń.

Dotychczas eksperymenty umożliwiały przenoszenie informacji na niewielkie odległości. Chińczycy pobili jednak rekord innych naukowców. „To pierwsza teleportacja z powierzchni globu do satelity, a zarazem pierwsza teleportacja kwantowa na taką odległość” – napisali w przygotowanej dokumentacji naukowcy z Państwa Środka.

Czytaj więcej na:  nt.interia.pl

One thought on “Chińscy naukowcy przeprowadzili teleportację kwantową na dużą odległość

 • 30 kwietnia 2018 at 16:12
  Permalink

  W artykule jest pewna nieścisłość, faktycznie przesłanej informacji nie transportuje się za pomocą tradycyjnego nośnika, jednak tradycyjna łączność między punktami jest niezbędna, aby przesłać wiadomość.
  Konwencjonalną drogą wysyła się informację nt. pewnych własności splątanych cząstek. Bez tego nie da się przesłać nic za pomocą kwantowej teleportacji.
  Po co w takim razie taka metoda? Chociażby do przesyłania informacji zaszyfrowanych, których nie da się odczytać bez ich zniszczenia, co powoduje, że adresat dowie się natychmiast o próbie odczytania wiadomości skierowanych do niego, przez stronę trzecią.
  Postęp w tej dziedzinie, uważam za zdarzenie ważniejsze dla ludzkości niż lądowanie człowieka na księżycu. Fakt, że sukcesy odnoszą Chińczycy, wskazuje że to oni będą wkrótce bezwzględnie największą potęgą gospodarczą i militarną.

  Reply

Dodaj komentarz