fbpx

Modernistyczny dom posiada ruchome pokoje, które “ożywają” po naciśnięciu jednego przycisku

Czy kiedykolwiek chciałeś po prostu przenieść swój pokój na drugą stronę domu, kiedy słońce zaczynało wpadać przez twoje okno i przytłaczać swoją obecnością? Na przykład kiedy jest wcześnie rano, a ty próbujesz jeszcze spać… Pewien architekt urzeczywistnił to marzenie, naciskając zaledwie jeden przycisk.

Irańscy architekci z Nextoffice zaprojektowali dom “Sharifi-Ha” mieszczący się w Teheranie. Dom posiada serię ruchomych pokoi, które zmieniają położenie w razie potrzeby w celu zmaksymalizowania ilości naturalnego światła. Każde z trzech pomieszczeń obraca się niezależnie, tak żeby umożliwić tworzenie nowych aranżacji przestrzennych – tworząc efekt, który, zgodnie z New York Daily News, przypomina bardzo „dziwaczną” nowoczesną rezydencję.

 

 

Pomieszczenia biurowe i jadalne mogą zmieniać się zgodnie z życzeniami mieszkańców. Taki elastyczny plan piętra to powrót do lat 60. i 70., kiedy to architekci tacy jak Cedric Price i Archigram eksperymentowali z ruchomymi systemami i przestrzeniami o wysoko adaptacyjnych cechach.

 

Źródło: architizer.com

Tłumaczenie: Joanna MM

Dodaj komentarz