Modernistyczny dom posiada ruchome pokoje, które “ożywają” po naciśnięciu jednego przycisku

Czy kiedykolwiek chciałeś po prostu przenieść swój pokój na drugą stronę domu, kiedy słońce zaczynało wpadać przez twoje okno i przytłaczać swoją obecnością? Na przykład kiedy jest wcześnie rano, a ty próbujesz jeszcze spać… Pewien architekt urzeczywistnił to marzenie, naciskając zaledwie jeden przycisk.

Irańscy architekci z Nextoffice zaprojektowali dom “Sharifi-Ha” mieszczący się w Teheranie. Dom posiada serię ruchomych pokoi, które zmieniają położenie w razie potrzeby w celu zmaksymalizowania ilości naturalnego światła. Każde z trzech pomieszczeń obraca się niezależnie, tak żeby umożliwić tworzenie nowych aranżacji przestrzennych – tworząc efekt, który, zgodnie z New York Daily News, przypomina bardzo „dziwaczną” nowoczesną rezydencję.

 

 

Pomieszczenia biurowe i jadalne mogą zmieniać się zgodnie z życzeniami mieszkańców. Taki elastyczny plan piętra to powrót do lat 60. i 70., kiedy to architekci tacy jak Cedric Price i Archigram eksperymentowali z ruchomymi systemami i przestrzeniami o wysoko adaptacyjnych cechach.

 

Źródło: architizer.com

Tłumaczenie: Joanna MM

Dodaj komentarz