fbpx

Bajkowe miasteczko, żyje tam zaledwie 780 osób

Położone na wysokości 511 metrów n.p.m. w regionie Górnej Austrii, Hallstatt kiedyś słynęło z produkcji soli. Dzisiaj jest jednak przede wszystkim popularnym miejscem turystycznym.

W 1997 roku, cały obszar tej gminy został uznany za miejsce dziedzictwa światowego UNESCO. Istotnym czynnikiem wpływającym na to była kaplica pogrzebowa w Hallstatt, która gromadzi kolekcję czaszek, z każdym z nich sygnowanym nazwiskiem i zawodem zmarłego. Równie ważne jest tu miejsce archeologiczne, które dokumentuje kulturę halsztacką z epoki żelaza.

Mimo że historia ma swoje urok, to przepiękne widoki są tym, co przyciąga tu wielu turystów z całego globu. Miasteczko Hallstatt jest zlokalizowane w Alpach Salzburskich, bezpośrednio nad jeziorem. Kontrast górskiego krajobrazu, krystalicznej wody jeziora i uroczych, drewnianych domów daje wrażenie, jakbyśmy znaleźli się w świecie baśni.

Zasugerowano, że Hallstatt mógł być źródłem inspiracji dla twórców znanej animacji „Kraina Lodu”. Choć producenci filmu nigdy oficjalnie nie potwierdzili tych spekulacji, nie da się zaprzeczyć, że fikcyjne miasto Arendelle ma wiele wspólnego z austriackim miasteczkiem.

Hallstatt oczarował również Chińczyków, którzy zdecydowali się na odtworzenie tego miejsca w swoim kraju. W 2012 roku w prowincji Guangdong powstała wierna replika Hallstatt, na którą wydano ponad 900 milionów dolarów.

Co dość zaskakujące, chińska replika powstała bez konsultacji z mieszkańcami oryginalnego Hallstatt. Gdy więc dotarły do nich wiadomości, że ich urocze miasteczko jest kopiowane na drugim końcu świata, reakcją było zrozumiałe zaniepokojenie i oburzenie.

Chociaż początkowo zarówno mieszkańcy, jak i lokalne władze Hallstatt byli zaskoczeni i niepocieszeni chińskim przedsięwzięciem, po głębszej analizie zrozumieli, że mogło to przynieść korzyści w postaci promocji. W rezultacie, burmistrz miasteczka udział w oficjalnym otwarciu repliki w Chinach, wykorzystując tę okazję do zachęcenia Chińczyków do odwiedzenia oryginalnego Hallstatt w Austrii, aby doświadczyć jego autentycznego uroku na żywo.

Niewielu przewidziało, że Hallstatt stanie się taką atrakcją turystyczną. Każdego roku liczba odwiedzających przekracza milion osób, co nie cieszy się popularnością wśród lokalnych mieszkańców, których liczba maleje z każdym rokiem.

W odpowiedzi na zalew turystów, dostęp do terenu gminy został ograniczony. Każdego dnia dozwolony jest wjazd tylko 450 samochodów i 54 autobusów. Mimo to grupa około 780 mieszkańców musi codziennie radzić sobie z tłumami turystów, którzy robią zdjęcia i utrudniają poruszanie się po głównych drogach miasteczka.

W połowie 2023 roku, burmistrz Hallstattu, Alexander Scheutz, wprowadził ciekawe rozwiązanie. Zdecydował się na ustawienie drewnianego płotu w miejscu, gdzie turystyka najczęściej robi zdjęcia słynnej panoramy miasteczka. Celem tego kroku było zwrócenie uwagi odwiedzających na fakt, że w Hallstatt nadal mieszkają zwykli ludzie, którym zależy na ciszy i spokoju. Mimo że płot został szybko usunięty, burmistrz planuje umieścić w tym miejscu tabliczkę z odpowiednim przekazem dla turystów.

 

Dodaj komentarz