fbpx

Pastylka zamiast dentysty? Cukierek nowej generacji odbuduje szkliwo

Naukowcy z University of Washington pracują nad pastylką, która odbuduje szkliwo zębów. Efekty pierwszych testów poznamy już za trzy miesiące.

Amerykańscy badacze postawili sobie za cel przenieść profilaktykę stomatologiczną na nowy, wyższy poziom. Ich miętowa pastylka z jonami fosforu i wapnia będzie naprawiała szkliwo poprzez wykorzystywanie zmodyfikowanego białka. Gdy „miętówka” trafi do ust, zwiąże się ze szkliwem zębów i uzupełni ubytek. Tabletka przywróci powłokę szkliwa o kilka mikronów i sprawi, że zęby będą białe.

Choć produkt nie został jeszcze przebadany na ludziach, to pierwsze testy z udziałem zwierząt laboratoryjnych każą przypuszczać, że już za kilka miesięcy możemy spodziewać się prawdziwego przełomu w świecie kosmetyki. Testy wykazały, że jedna pastylka dziennie wystarczy do utrzymania szkliwa zębów w prawidłowym stanie.

Badacze oprócz pastylek chcą również stworzyć inne produkty do higieny zębów, w tym pasty i żele. Czy się uda? Przekonamy się już za trzy miesiące – po pierwszych testach klinicznych z udziałem ludzi.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: zmianynaziemi.pl

Dodaj komentarz