fbpx

Kultowa polska firma UNITRA wraca na rynek

Kultowa polska marka producenta sprzętu audio — Unitra — zostanie reaktywowana To pomysł, który narodził się w głowie jednego z twórców CD Projekt.

Unitra, legendarne polskie przedsiębiorstwo produkujące sprzęt audio, jest dobrze pamiętane przez starsze pokolenie. Firma zdobyła popularność w czasach PRL, kiedy jej produkty były niemal wszechobecne w polskich domach.

Produkty Unitry charakteryzowały się przede wszystkim dobrą jakością i atrakcyjną ceną. Dostępność i przystępność cenowa sprzętu tej marki sprawiły, że znalazł on się w wielu gospodarstwach domowych, stając się symbolem polskiego przemysłu elektronicznego. Wprowadzane modele radia, magnetofony, telewizory czy gramofony były nie tylko solidnie wykonane, ale również charakteryzowały się dobrymi parametrami technicznymi.

Kluczowym elementem sukcesu Unitry było skupienie na trwałości. Urządzenia tej marki były wytrzymałe i mogły służyć przez lata. To w połączeniu z dobrymi parametrami technicznymi sprawiło, że wiele z nich przetrwało do dzisiaj, będąc cenionym elementem kolekcji miłośników vintage.

Chociaż Unitra nie przetrwała transformacji systemowej po upadku PRL, to jej produkty nadal są pamiętane i szanowane. Przywołują one nostalgiczne wspomnienia minionych czasów, kiedy polska elektronika była symbolizowana przez trwałe, solidne i dostępne produkty.

Powrót Unitry na rynek

Teraz tę legendarną markę chce wskrzesić Michał Kiciński, współtwórca i akcjonariusz CD Projekt. Właściciele mają ambitne plany, a pierwsze produkty mają trafić na półki sklepowe już tej jesieni. Pierwszy prototyp wieży Unitra ZM1006 został zaprezentowany w zeszłym roku podczas warszawskich targów Audio Video Show – czytamy w Rzeczpospolitej.

Właściciele odrodzonej marki Unitra mają wielkie aspiracje. Michał Kiciński, będący jednym z kluczowych inwestorów, zapewnia, że urządzenia sygnowane logiem Unitra będą cechowały się wysoką jakością, trwałością oraz łatwością naprawy. To ostatnie ma być możliwe głównie dzięki krótkiemu łańcuchowi dostaw i produkcji lokalnej. Plany przewidują, że centrum produkcyjne firmy będzie zlokalizowane w warszawskim Ursusie.

Działania mające na celu odnowienie marki Unitra toczą się już od dwóch lat. Przez ten czas, blisko dwudziestoosobowy zespół badawczo-rozwojowy pracował nad nową serią sprzętu audio. Premiera tych produktów jest planowana na czerwiec, natomiast sprzedaż ma ruszyć pod koniec października.

— Wizją Unitry jest popularyzacja urządzeń audio HI-FI jako odpowiedź na przebodźcowanie wszechobecną, natarczywą technologią. Wierzymy, że współczesny świat potrzebuje czegoś trwalszego niż zalew szybko psującej się, nienaprawialnej elektroniki. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę wysokiej jakości urządzeń audio, z których Unitra słynęła, a w szczególności złotej ery dźwięku i urządzeń HI-FI z lat 70., kiedy w Europie produkowaliśmy wysokiej jakości urządzenia, często działające do dziś — powiedział Daniel Kostrzewa, Head of Business i Członek Zarządu Unitry

To nie jest pierwsza próba reaktywacji marki Unitra. W 2014 roku podjęto już podobne starania, jednakże nie przyniosły one oczekiwanego sukcesu. Tym razem za projekt stoją Adrian Krupowicz i Daniel Kostrzewa, przy czym Michał Kiciński pełni rolę strategicznego inwestora.

2 thoughts on “Kultowa polska firma UNITRA wraca na rynek

 • 17 czerwca 2023 at 21:20
  Permalink

  UNITRA to chyba nie była firma, tylko marka związku polskich zakładów elektronicznych, radiowych i telewizyjnych.

  Reply
 • 19 czerwca 2023 at 23:12
  Permalink

  Chetnie kupię nowy wzmacniacz stereo Hi-Fi do moich głośników Tonsil Perfekt 150 pod warunkiem ze bedzie to brzmialo jak dawniej.

  Reply

Dodaj komentarz