fbpx

Bakterie występujące w jelitach wpływają na myślenie

Chcesz utrzymać swój mózg w dobrej formie? Zwróć uwagę na bakterie w twoim jelitach, zalecają naukowcy. W najnowszych badaniach dowiedziono, że te mikroorganizmy mają istotny wpływ na zdolności intelektualne.

Wpływ bakterii jelitowych na zdrowie jest tematem wielu naukowych analiz. Grupa tych mikroorganizmów jest nazywany mikrobiomem, mikrobiotą lub mikroflorą jelitową. Zasadniczo, im bardziej różnorodny jest mikrobiom, tym lepsze jest ogólne zdrowie. To dotyczy nie tylko stanu jelit, ale też całego ciała.

Nowe studia przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Karoliny Północnej dowodzą, że mikrobiom ma wpływ również na zdolności umysłowe. Wyniki badań opublikowano w prestiżowym czasopiśmie naukowym „JAMA Network Open”.

Większa różnorodność bakterii jelitowych ma związek z lepszymi zdolnościami intelektualnymi

Badanie uwzględniało informacje zebrane od prawie 600 osób w średnim wieku (48-60 lat), które uczestniczyły w badaniu „Coronary Artery Risk Development in Young Adults” (CARDIA). Z badania wynika, że istnieje związek między zróżnicowaniem mikrobiomu a lepszą kondycją intelektualną uczestników badania.

— Nasze badanie potwierdza powiązanie między funkcjonowaniem mózgu a mikroflorą jelitową. Podobne odkrycia miały miejsce już wcześniej. Wiemy, że jelita mają istotny wpływ na mózg poprzez drogi nerwowe, metaboliczne i układ immunologiczny — komentuje dr Katie Meyer z Uniwersytetu Karoliny Północnej, współautorka badania.

Trzy typy bakterii silnie powiązane z funkcjonowaniem mózgu

Analizy ujawniły, że najsilniejszy związek z dobrymi zdolnościami intelektualnymi mają trzy typy bakterii:

  • Barnesiella,
  • Lachnospiraceae FCS020,
  • Akkermansia.

Tymczasem obecność bakterii Sutterella była negatywnie skorelowana z funkcjami poznawczymi.

— Z poprzednich badań wynika, że zróżnicowany mikrobiom redukuje ryzyko przewlekłych stanów zapalnych w ciele. W ten sposób może również działać ochronnie na mózg — dodaje dr Meyer.

Połączenie między naszymi jelitami a mózgiem jest niezwykle silne i kompleksowe. System nerwowy zasiedlający nasz układ pokarmowy – znany także jako „drugi mózg” – składa się z co najmniej 100 milionów neuronów, a niektóre badania sugerują, że ta liczba może być nawet pięciokrotnie większa. Neurony te mają zdolność do produkcji wielu ważnych neuroprzekaźników, takich jak dopamina i serotonina, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu naszego mózgu.

Związek między jelitami a mózgiem

Nasz układ pokarmowy jest niezwykle złożony i ma powiązania z naszym mózgiem. Zawiera on „drugi mózg”, czyli układ nerwowy składający się z co najmniej 100 milionów neuronów – niektórzy naukowcy twierdzą nawet, że ta liczba może być pięciokrotnie wyższa. Te jelitowe komórki nerwowe są zdolne do produkcji wielu kluczowych neuroprzekaźników, takich jak dopamina i serotonina, które mają istotne funkcje w naszym mózgu.

— Skomplikowana sieć zakończeń nerwowych w ścianach jelit przekazuje informacje do mózgu za pośrednictwem nerwu błędnego. Jak pokazują badania, ten przepływ informacji ma znaczący wpływ na rozwój zdolności poznawczych i nastrój — podkreśla prof. Martin J. Blaser z New York University School of Medicine w swojej książce „Utracone mikroby. Brakujące ogniwo zdrowia i gorzka prawda o nadużywaniu antybiotyków”.

— Neurony układu nerwowego jelit regularnie komunikują się z mikroorganizmami zamieszkującymi nasze jelita. Ta interakcja jest niezwykle dynamiczna. Wiele z tych mikrobów ma zdolność produkcji substancji niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania rozwijającego się mózgu — dodaje profesor.

Produkty fermentowane, takie jak kiszonki, mogą zwiększyć różnorodność bakterii w naszych jelitach. Wcześniejsze badania wykazały, że dieta zawierająca produkty fermentowane wpłynęła na zwiększenie różnorodności mikrobioty u jej uczestników.

Kiszonki poprawiają różnorodność bakterii jelitowych

Według innych badań, u osób jedzących produkty sfermentowane wyraźnie zmieniła się mikrobiota. Ich bakterie jelitowe stały się bardziej różnorodne.

Dr Justin Sonnenburg, jeden z autorów badania opublikowanego w czasopiśmie „Cell”, wyraża swoje zdumienie nad wynikami. „To zdumiewające odkrycie. Po raz pierwszy zaobserwowaliśmy tak szybki efekt” – mówi.

Dieta badanych zawierała różnorodność produktów fermentowanych, w tym:

jogurt,
kefir,
naturalny twaróg,
kimchi i inne kiszone warzywa,
sok z kiszonych ogórków i kiszonej kapusty,
kombucha.

 

Dodaj komentarz