fbpx

Jako trzecia Polka w historii zdobyła K2. Dorota Rasińska- Samoćko dotarła na szczyt!

Dorota Rasińska-Samoćko zdobyła szczyt K2 w Karakorum (8611 m). Została tym samym trzecią Polką po Wandzie Rutkiewicz i Monice Witkowskiej, która dokonała tej sztuki kilka dni temu (o czym informowaliśmy)

Pani Dorota stanęła na szczycie K2 w czwartek rano.  Co niesamowite, portal tatromaniak.pl poinformował, że jest to już siódmy ośmiotysięcznik zdobyty przez nią w tym roku, a dziewiąty w ogóle. Oznacza to, że Polka jest coraz bliżej zdobycia Korony Himalajów i Karakorum.

“Wspinaczka na szczyt nie była tak szybka, jak planował jej zespół, mimo że Dorota była dobrze zaaklimatyzowana po niedawnym zdobyciu Broad Peak. Coś ich zatrzymało na 2 dni, bo pierwotnie atak szczytowy miał być z poniedziałku na wtorek. (…) Monika czeka teraz w bazie na Dorotę, choć już prawie wszyscy opuścili to miejsce i ona też już chętnie zawinęłaby się jak najszybciej do kraju. Być możliwe, że dziewczyny wrócą razem do Skardu, bo Monika zakłada wyjście z bazy za dwa dni” – poinformował na Facebooku Moniki Witkowskiej jej menedżer Adam Rowicki.

Jak dodał, oprócz Polki na szczyt K2 weszła w czwartek również 21-letnia Brytyjka, która stała się tym samym najmłodszą zdobywczynią tej góry. K2 zdobyła również 62-letnia Białorusinka, która z kolei stała się najstarszą kobietą tym szczycie.

 

Źródło: polsatnews.pl

Foto ilustracyjne/ Facebook

Dodaj komentarz