fbpx

Żyrardów stolicą międzynarodowej wystawy. Nie zobaczysz tego nigdzie!

Przegapiliście tegoroczną Noc Muzeów? Nic nie szkodzi. Żyrardów stał się stolicą sztuki lniarstwa, gdzie w zabytkowym obiekcie wciąż można podziwiać międzynarodową wystawę patchworku. Ale trzeba się spieszyć, bo wystawa trwa tylko do 12 czerwca.  Już same zdjęcia tych tkackich dzieł sztuki budzą prawdziwy podziw. Zobaczcie sami!

Mamy dla was kilka zdjęć, które Was zaskoczą. Oto dowód na to, że sztuka lniarska zagarnia obszary, które do tej pory były zarezerwowane wyłącznie dla malarstwa. 14 maja, w zabytkowym żyrardowskim obiekcie została otwarta największa międzynarodowa wystawa quiltów, czyli patchworkowej twórczości. W tym roku w industrialnej przestrzeni obiektu podziwiać będzie można aż 114 kompozycji z kolekcji zatytułowanej „Threads without Borders” – (pl. tłum. „Nici nie znają granic”). Wszystkie zaprezentowane prace powstały w 2019 r. z okazji 30-lecia organizacji zrzeszającej europejskie gildie patchworkowe, European Quilt Association.

Głównym celem i przesłaniem projektu EQA było zaprezentowanie nici, jako elementu, który łączy i spaja w całość nie tylko skrawki tkanin, lecz przede wszystkim ludzi. Wystawa jest więc metaforą jedności wszystkich nacji, ponad podziałami i granicami geopolitycznymi. W obecnej sytuacji, z jaką mierzy się świat, przekaz projektu zdaje się mieć dla nas wszystkich jeszcze większe znaczenie – wyjaśniła Magdalena Galińska, członkini Stowarzyszenia Polskiego Patchworku, współorganizatora projektu.

Żyrardów

Kolekcja dzieł patchworkowych – która do tej pory była podzielona na dwie części i zaprezentowana w Birmingham w Wielkiej Brytanii oraz w Sainte-Marie-aux-Mines we Francji – po raz pierwszy pojawi się w polskim Żyrardowie. Miejsce udostępnienia kolacji było nie bez znaczenia. Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda należy do najciekawszych miejsc w Polsce, które pielęgnują lniarskie tradycje Żyrardowa i okolic. Co więcej, muzeum znajduje się w jednym z pofabrycznych budynków Bielnika, który stanowił niegdyś część kompleksu produkcyjnego żyrardowskiej fabryki.

To już drugi raz, kiedy w naszych progach pokażemy prace wykonane techniką patchworku. Jestem pełen podziwu dla wszystkich twórców, którzy swoją ciężką, misterną pracą pokazali, że sztuka nie dzieli a łączy. Cieszę się, że to właśnie Muzeum Lniarstwa, tak jak niegdyś żyrardowskie Zakłady Lniarskie, stanie się tyglem kulturowym i miejscem otwartym zarówno dla artystów, jak i wszystkich zwiedzających – podsumował Jacek Czubak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. organizacji Muzeum Lniarstwa.

Żyrardów

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: „Nici nie znają granic” – największa wystawa patchworków w Polsce (label-magazine.com) oraz Muzeum Lniarstwa | NIĆ ŁĄCZĄCA PRZESZŁOŚĆ Z TERAŹNIEJSZOŚCIĄ

One thought on “Żyrardów stolicą międzynarodowej wystawy. Nie zobaczysz tego nigdzie!

Dodaj komentarz