fbpx

Generatory energii elektrycznej. Można je składać jak klocki LEGO

Naukowcy związani ze szwajcarską firmą Power-Blox stworzyli przenośne generatory energii, które wyglądają jak klocki LEGO. Są proste w obsłudze i zaspokoją energetyczne potrzeby małego gospodarstwa domowego.

Naukowcy z Power-Blox ogłosili, że stworzyli ekologiczne i mobilne narzędzie do generowania energii elektrycznej, które można składać i zestawiać jak klocki LEGO. PBX-200 składa się z kostek energetycznych z wbudowanymi akumulatorami w wersji ołowiowej lub litowo-jonowej. Każda pojedyncza kostka jest w stanie wytworzyć ok. 200 W prądu zmiennego. Do jej zasilenia wystarczą poprzez panele słoneczne, energia wiatrowa lub hydrotermalna.

Pojedyncza skrzynia jest w stanie zaspokoić niemal całkowite zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię. Co więcej – kilka skrzyń można dowolnie łączyć i konfigurować, zwiększając tym samym energetyczny potencjał. Skrzynie są proste w obsłudze i przenośne.

Pracownicy Power-Blox zapewniają, że skrzynie znajdą zastosowanie w krajach rozwijających się, gdzie dostęp do całodobowej energii elektrycznej jest na wagę złota. Dzięki współpracy w ramach Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju od 2018 r. firma dostarczyła już ponad 2 tys. bloków energetycznych do 20 najbardziej potrzebujących krajów. Power-Blox na tym jednak nie poprzestaje – zamierza sprzedawać bloki również w krajach wysoko uprzemysłowionych, w których zanieczyszczenie powietrza wciąż jest palącym problemem – oraz na wsiach i w domach oddalonych od źródła ciepła. W ostatnim czasie, aż 150 skrzyń trafiło do Szwajcarów posiadających domy w obszarach górskich, zapewniając im w ten sposób tani i ekologiczny prąd. Kolejnym etapem prac naukowców będzie stworzenie bardziej wydajnych i ekologicznych akumulatorów, których nie będzie trzeba często zasilać.

 

O innych ciekawych wynalazkach generujących energię pisaliśmy też TUTAJ.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: Focus.pl

Zdjęcie główne: power-blox.com

 

 

 

Dodaj komentarz