fbpx

Warto śmiać się na zdrowie – dziś Światowy Dzień Uśmiechu

Warto śmiać się na zdrowie – podkreślają lekarze z okazji Światowego Dnia Uśmiechu. I przypominają, że dobroczynny wpływ śmiechu na funkcjonowanie organizmu człowieka został potwierdzony naukowo.

– Śmiech pozytywnie wpływa na pracę serca. Pobudza krążenie, przez co dostarcza większej ilości tlenu do organizmu. Lepsze zaopatrzenie płuc w powietrze sprzyja również dotlenieniu mózgu, który wytwarza więcej endorfin, uznawanych nie tylko za hormony szczęścia, ale także za naturalne substancje przeciwzapalne. Jednocześnie hamowane jest wydzielanie tzw. hormonów stresu, dzięki czemu łagodzone są m. in. bóle głowy i mięśni – wylicza prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka.

Wpływ śmiechu potwierdzony naukowo

Światowy Dzień Uśmiechu obchodzony jest od 1999 r., w każdy pierwszy piątek października. Z tej okazji lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia przypominają, że dobroczynny wpływ śmiechu na funkcjonowanie organizmu człowieka został potwierdzony naukowo. Badaniami nad śmiechem i jego wpływem na zdrowie zajmuje się gelotologia.

Janicka przypomina, że śmiech jest także świetną gimnastyką dla mięśni brzucha, ramion i twarzy. – Człowiek radosny to człowiek szczęśliwszy. Warto się śmiać częściej i zarażać śmiechem innych – przekonuje.

Inwazja clownów

O Światowym Dniu Uśmiechu pamiętają także wolontariusze Fundacji „Dr Clown”, którzy na co dzień realizują program terapii śmiechem w szpitalach i placówkach specjalnych. W piątek na ulicach 21 miast będą oni rozdawać przechodniom grafiki z uśmiechem.

– W Światowy Dzień Uśmiechu chcemy przypomnieć, że warto się uśmiechnąć i podarować uśmiech innym – mówi prezes Fundacji „Dr Clown” Anna Czerniak.

Wolontariuszy w strojach clownów będzie można spotkać m.in. w Białymstoku, Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Poznaniu i w Warszawie.

Dodaj komentarz