fbpx

Już dzisiaj niezwykła pełnia Robaczego Księżyca (Worm Moon)

Pełnia Księżyca w marcu jest szczególna. Będzie to najjaśniejsza pełnia Księżyca w 2020 roku. Możemy ją oglądać już dzisiaj po zapadnięciu zmroku (chociaż jej wpływ będziemy odczuwać jeszcze do 11 marca)

Do obserwacji tej pełni nie będzie potrzebny żaden profesjonalny sprzęt, jednak dla lepszych efektów wizualnych dobrze zaopatrzyć się w teleskop lub nawet zwykłą lornetkę. Warto wybrać się za miasto, gdzie będziemy mogli podziwiać to wyjątkowe zjawisko.

Marcowa pełnia Księżyca nazywana jest pełnią Robaczego Księżyca (Worm Moon). Rdzenni Amerykanie nazywali ją w ten sposób od śladów pozostawionych przez robaki, które pojawiają się w świeżo rozmarzającej ziemi.

Inne nazwy marcowej pełni Księżyca to Czysta Pełnia, Pełnia Śmierci, Skrzypiąca Pełnia (odniesienie do pokrywy śnieżnej, która łatwo się łamie po tym jak topiła się w ciągu dnia i zamarzła w nocy), Klonowa lub Sokowa Pełnia Księżyca, od pozyskiwania soku klonowego z drzew, który przetwarzany był później na powszechnie znany syrop.

Marcowy Księżyc w pełni jest związany ze zbliżającym się przesileniem wiosennym, pierwszym dniem wiosny. W 2020 roku pierwszy dzień astronomicznej wiosny wypada w piątek, 20 marca. Natomiast kalendarzowa wiosna 2020 zaczyna się 21 marca.

 

Źródło: pomorska.pl

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz