fbpx

Droga D915 z Bayburt do Of w Turcji to prawdopodobnie najbardziej niebezpieczna droga na świecie

D915 to jedna z najtrudniejszych dróg na świecie, zbudowana w 1916 r. przez rosyjskich żołnierzy. Położona w pobliżu Morza Czarnego i regionu Anatolii, w północno-wschodniej Turcji, droga jest ekstremalnie niebezpieczna, wiodąc nad kilkusetmetrową przepaścią – bez żadnych barierek ochronnych. Zdecydowanie nie jest to droga dla osób cierpiących na zawroty głowy.  Jeden błąd i spada się w przepaść.

Liczy 106 km długości i biegnie z południa na północ od Bayburt (stolica prowincji Bayburt w regionie północno-wschodniej Anatolii) w kierunku Of (małe nadmorskie miasto w prowincji Trabzon w regionie Morza Czarnego). Droga jest w fatalnym stanie i wymaga silnych nerwów, aby ją pokonać. Z pewnością przejazd nią zapiera dech w piersiach i zapewnia sporą dawkę adrenaliny. Natomiast zdecydowanie nie jest przeznaczona dla osób o słabych płucach, sercu czy nogach.

Przeprawa zaczyna się i kończy asfaltem, co ułatwia jazdę, ale główną część stanowi luźny żwir.

D915 wspina się na kilka przełęczy górskich, w tym Soganli Geçidi na wysokości 2,3 tys. m nad poziomem morza. Przy tak dużej wysokości szczytu droga może być zamknięta w każdej chwili z powodu opadów śniegu. Strefa ta jest podatna na silne mgły i może być niebezpieczna w warunkach słabej widoczności. Stromy odcinek często jest tak tak wąski, że nie da się skręcić na zakręcie za pierwszym razem…

Nie należy jechać tą drogą w trudnych warunkach pogodowych. Lawiny, obfite opady śniegu i osunięcia ziemi mogą wystąpić o każdej porze, co jest niezwykle niebezpieczne z powodu częstych oblodzeń. Ma ona zasłużoną reputację niebezpiecznej z powodu nieprzewidywalnych burz śnieżnych i zamieci, a jazda w takich warunkach może być niezwykle trudna. Mgła i deszcz są bardzo częste, a po deszczu droga jest pełna błota i jest śliska, co sprawia. Najbardziej niebezpieczny odcinek drogi, w Derebaşı Tesisleri, jest często pokryty śniegiem.

Obecnie jest o wiele bardziej niebezpieczna niż słynna Droga Śmierci w Boliwii, która została zastąpiona przez nową autostradę i jest używana tylko przez turystów szukających zapierających dech w piersiach widoków, podczas gdy D915 jest używana do codziennych podróży.

Źródło: onet.pl

Dodaj komentarz