fbpx

Niewidzialny most w holenderskim Halsteren nieprzypadkowo kojarzy się z Mojżeszem i rozstąpieniem Morza Czerwonego

 

Niewidzialny most zwany Mostem Mojżesza znajduje się w miejscowości Halsteren, położonej około 150 km na południe od Amsterdamu. Kładka została umiejscowiona poniżej poziomu wody, dlatego z daleka zupełnie jej nie widać. Spacerując po niej z obu stron otacza nas woda. Stąd porównanie do biblijnej opowieści o Mojżeszu, który sprawił, że Morze Czerwone nagle się rozstąpiło.

Wyjątkowa instalacja powstała w 2011 r. przy okazji rekonstrukcji XVII-wiecznego fortu Fort de Roovere. 400 lat temu właśnie w tym miejscu Holendrzy bronili się przed najeźdźcami z Francji i Hiszpanii. Architekci kreatywnie wkomponowali most w otoczenie z wojskową zabudową, przez co odwiedzający mają wrażenie, że na wodzie rzeczywiście znajduje się niewidzialna kładka.

Nie dziwi fakt, że obiekt przyciąga każdego roku tysiące turystów. W 2011 r. jego twórcy z biura architektonicznego RO&AD otrzymali nawet miejscowe wyróżnienie dla Najlepszego budynku roku. W sumie „most” zajmuje powierzchnię około 50 mkw. Został zbudowany z drewna Accoya. Po kładce można poruszać się tylko pieszo.
Źródło: national-geographic.pl

One thought on “Niewidzialny most w holenderskim Halsteren nieprzypadkowo kojarzy się z Mojżeszem i rozstąpieniem Morza Czerwonego

Dodaj komentarz