fbpx

Zamiast bajki, poczytaj książkę. Twoje dziecko podziękuje ci w przyszłości

Czytanie dzieciom jest jedną z najważniejszych czynności, które warto praktykować już od pierwszych miesięcy życia maleństwa. Czytać można dosłownie wszystko – od treści bowiem ważniejsza jest intonacja i… jaskrawe kolory.

 

 

Poziom czytelnictwa a czytanie w okresie dziecięcym

O tym, że warto a nawet trzeba czytać dzieciom wypowiadali się zarówno psychologowie jak i logopedzi. Zważywszy jednak na fakt, jak niewielu dorosłych sięga po książki, a poziom czytelnictwa w Polsce wciąż jest na zaskakująco niskim poziomie, może to oznaczać, że niewielu z nas doświadczało zachęty w okresie dziecięcym. Wielu osobom czytanie wciąż kojarzy się z przykrym przymusem zapoznawania się z nudnymi klasykami na lekcjach polskiego. Jak się okazuje, nie tylko system szkolnictwa, ale również rodzice popełniają w tym względzie dwa podstawowe błędy.

Po pierwsze: zaczynają czytać dzieciom zbyt późno, a po drugie robią to osobno, zamiast się wymieniać z partnerem lub czytać dzieciom wspólnie – rodzinnie. Ostatecznie też, sami rzadko sięgają po lektury, przez co dzieci nie wyrabiają sobie nawyku czytania w ramach organizacji czasu wolnego.

 

Wzrok i mowa

Zdaniem ekspertów czytanie nie tylko wpływa na prawidłową wymowę dziecka oraz zasób słownictwa, ale również pobudza wyobraźnię i wpływa na właściwy rozwój mózgu – poprzez stymulację wzrokową. Czytanie niemowlakom i pokazywanie im obrazków w książkach znacząco wpływa na wzrok oraz ośrodek mowy. Ponadto czytanie z dzieckiem buduje więź – dzieci czują się bezpieczne i zaopiekowane. Te, którym rodzice czytali bajki od pierwszych miesięcy życia na ogół wykazują również więcej kreatywności w późniejszym życiu oraz są bardziej skoncentrowane na zadaniach.

Zamiast włączać dziecku Netflixa lub zajmować go grą na telefonie komórkowym, pamiętaj że czytanie nic nie kosztuje, a przynosi nieproporcjonalnie lepsze rezultaty dla rozwoju twojej pociechy w życiu dorosłym. Dziecku możesz czytać również swoje ulubione lektury – ważne by robić to ze spokojem i właściwą intonacją. Dla niemowlaków już sam głos rodzica sprawia, że czuje się bezpieczne.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: zdrowepasje.pl

 

 

Dodaj komentarz