fbpx

W Polsce wyląduje dziś największy samolot świata, wypełniony sprzętem medycznym

KGHM Polska Miedź poinformował n swoim profilu społecznościowym, o organizowanym przez siebie transporcie, zawierającym 7 milionów maseczek, kilkaset tysięcy kombinezonów i kilkaset tysięcy przyłbic. Ma on przylecieć na pokładzie największego samolotu świata!

Fani lotnictwa będą mieli nie lada gratkę, bo ta maszyna wyląduje w Polsce zaledwie po raz trzeci. To pokazuje, jaką rzadkością jest wykorzystywanie tego modelu Antonowa. Istnieje tylko jeden egzemplarz An-225. Maszyna została zaprojektowana i zbudowana do przewożenia na swoim grzbiecie promu kosmicznego Buran. To konstrukcja z końcowego okresu zimnej wojny. Ładowność samolotu wynosi aż 250 ton.

Ale o wiele ważniejsza od wagi potencjalnego ładunku jest olbrzymia przestrzeń ładowni. An-225 jest wykorzystywany do przewożenia najbardziej nietypowych ładunków. Jakich? Na koncie ma przelot z kominem elektrowni w środku, generatorem gazowym do innej oraz wielu potężnych konstrukcji przemysłowych. 

Na pytanie, dlaczego to właśnie KGHM zajmuje się kupnem maseczek na chińskim rynku, odpowiada, że koncern jest jedyną spółką Skarbu Państwa, która ma tak rozległe kontakty na rynku chińskim.

– Naszym głównym partnerem jest China Minmetals, z którym od 20 lat handlujemy miedzią. Mamy też wielu innych, mniejszych. Poprosiliśmy naszych przyjaciół o pomoc, bo problemów z zakupem jest mnóstwo. Nawet jeśli znajdziemy sami towar, to płacimy przelewem, który idzie 5 dni. W tym czasie kto inny kupi to za walizkę gotówki. Ta spółka zakłada za nas pieniądze, po 20 latach współpracy mamy do siebie zaufanie. I dzięki temu jesteśmy w stanie pozyskać tyle towaru, by zapełnić największy samolot na świecie. Nie ma drugiej spółki w Polsce, która byłaby w stanie to zrobić – mówi w rozmowie z money.pl Piotr Chęciński, Dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej KGHM.


Źródło: money.pl

Dodaj komentarz