fbpx

Ten niezwykły instrument podbija świat. Wymyślił go i skonstruował Polak

Miał wielkie marzenie – stworzyć niezwykłe urządzenie. Wiedział, jak i co chce zrobić, ale nie miał pieniędzy. Pomogli rodzice. Żeby sfinansować projekt syna, sprzedali dom. Opłacało się – wymyślony i skonstruowany przez Kamila Laszuka Musicon zdobywa międzynarodowe nagrody i podbija świat. To niezwykły instrument – grają na nim zarówno 3-letnie dzieciaki, jak i profesjonalni muzycy.
Wygląda niepozornie, przypomina dużą pozytywkę albo katarynkę. To osadzony na ramie drewniany bęben, w którym jest aż 700 przycisków. Do bębna doczepione są trzy instrumenty – młynek, bębenek i cymbałki. Każdy można zdjąć i umieścić w dowolnym miejscu magnetycznej ramy. Aby na nim zagrać, wystarczy wcisnąć kilka dowolnie wybranych przycisków i poruszyć dźwignią.

Instrument, choć może lepiej byłoby powiedzieć maszyna muzyczna, pozwala na spontaniczną zabawę dźwiękami. Jak podkreśla w rozmowie z portalem tvp.info Kamil Laszuk, najfajniejsze jest to, że każdy może grać na nim, jak chce.

W czerwcu 2016 roku Kamil zaczął testować Musicon w szkołach, przedszkolach i ośrodkach terapeutycznych. – Odwiedziliśmy niewidome dzieci w Laskach. Gdy patrzyłem jak dotykają Musiconu, jak reagują na dźwięki, miałem łzy w oczach. To było coś niesamowitego. Podobnie było w Helenowie, gdzie terapeutka pracowała z chłopcem z zespołem Aspergera. Już po pierwszym dniu wchodził na salę i pytał gdzie jest ta wielka maszyna, bo chce na niej zagrać – opowiada.

 

 

 

Czytaj więcej na: tvp.info

Foto: materiały prasowe

Dodaj komentarz