fbpx

Czy to Narnia czy las elfów? Od 35 lat oficjalnie park narodowy

Jest taki las, gdzie czas się niemalże zatrzymał. Każdy, kto tu wchodzi zadaje sobie pytanie: czy to Narnia czy las elfów? Sceneria wygląda iście jak z filmów fantasy lub baśni braci Grimm. Rośliny mają niezwykłe formy – są gigantyczne paprocie i mlecze wielkości krzewów. Drzewa są omszone i przyjmują niezwykłe kształty. W powietrzu unosi się tajemnicza mgiełka, a nad lasem najczęściej wisi chmura. Z góry delikatnie pokapuje skroplona para wodna.

Mowa o Parku Narodowym Garajonay na jednej z wysp kanaryjskich – Gomerze, który do złudzenia przypomina puszczę z Narnii lub las elfów. Jest to unikat w skali Europy, a nawet świata, słynący z najstarszego na planecie starodrzewu. W 1986 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zajmuje 10% powierzchni wyspy i znany jest z największego i najstarszego na Ziemi lasu wawrzynowo-cedrowego.

Skąd takie formy i stan ekosystemu? Dzięki temu, że lodowiec nie dotarł na Wyspy Kanaryjskie, dziś możemy cieszyć oczy oraz inne zmysły właśnie takimi formami przyrodniczymi, które przetrwały w niezmienionej formie od czasu trzeciorzędu.

Mówi się, że las ma niezwykłe właściwości zdrowotne, więc warto spędzać w nim dużo czasu. Las jest pilnie strzeżony przez strażników, nie ma więc opcji, żeby zostać tu na dziko na noc czy zachowywać się niestosownie. To dobro narodowe Hiszpanii, pilnowane jest jak największy skarb, zwłaszcza latem podczas zagrożeń pożarami.

Wybierając się do lasu trzeba być przygotowanym na przenikliwy chłód i wilgoć, ponieważ jesteśmy wysoko w górach. Niżej, bliżej linii brzegowej, może być upał, ale tutaj trzeba zabrać ze sobą kurtkę, a może nawet czapkę i rękawiczki.

Jak dojechać? Najlepiej dostać się samolotem na Teneryfę, a potem przypłynąć na Gomerę promem (obecnie promy pływają 3x dziennie). Można też wykupić jednodniową wycieczkę zorganizowaną typu jeep safari, która cenowo wychodzi korzystniej niż wyjazd zorganizowany indywidualnie. W pakiecie jest zwiedzanie wyspy jeepami, posiłek oraz bilet na prom w dwie strony.

 

las elfów
Park Narodowy Garajonay

 

las elfów
Parku Narodowy Garajonay

 

las elfów

 

 

las elfów
Park Narodowy Garajonay

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących tej lub innych atrakcji na Teneryfie,  Gomerze lub La Palmie skontaktuj się ze mną – autorką artykułu oraz bloga www.nigdyzapozno.pl

Możesz też śledzić mój fanpage Nigdy za późno na Facebooku, gdzie na bieżąco wrzucam krótsze relacje, zdjęcia i filmiki z miejsc, w których aktualnie jestem.

Jeśli interesuje Cię, jak tanio podróżować w każdym wieku i mieć z tego frajdę – polecam Ci mojego e-booka, o którym więcej dowiesz się w zakładce SKLEP .

Pozdrawiam,

Autorka: Agata Pałach

 

Dodaj komentarz