fbpx

190 % wzrost zagrożonej populacji. Tygrysy nepalskie już bezpieczne!

29 lipca był Globalnym Dniem Tygrysa – i Nepal miał kilka hucznych dobrych wiadomości, informując, że ich dzika populacja tygrysów jest o 40 procent wyższa w porównaniu z danymi z zaledwie 2015 roku.

W rzeczywistości Nepal prawie potroił liczbę tygrysów na wolności, zgodnie z wynikami National Tiger and Prey Survey wydanymi w zeszłym tygodniu.

Historyczny 190-procentowy wzrost od 2009 roku jest wynikiem ochrony kluczowych siedlisk i korytarzy tygrysów. To także efekt  owocnej współpracy z lokalnymi społecznościami oraz rozprawienia się z kłusownictwem i nielegalnym handlem dzikimi zwierzętami.

Premier Sher Bahadur Deuba ogłosił historyczny wzrost populacji tygrysów w jego kraju, która została zarejestrowana na poziomie 355 osobników w obecnym “Roku Tygrysa”, który jest chińskim symbolem księżycowym dla 2022 roku.

Badanie objęło 18 928 km kwadratowych – ponad 12 procent kraju – i zajęło 16 811 dni pracy personelu terenowego. Wyniki przynoszą zarówno wielką nadzieję, jak i zapewnienie o długoterminowej perspektywie dla tygrysów w Nepalu.

Cel podwojenia liczby dzikich tygrysów na świecie, znany również jako Tx2, został ustalony przez rządy w 2010 roku podczas międzynarodowego szczytu w sprawie ochrony tygrysów w Sankt Petersburgu.

WWF-Nepal był partnerem wykonawczym w badaniu, które było prowadzone przez Departament Parku Narodowego i Ochrony Dzikiej Przyrody.

To zwycięstwo w dziedzinie ochrony przyrody jest wynikiem woli politycznej i wspólnych wysiłków lokalnych społeczności, młodzieży, organów ścigania i partnerów zajmujących się ochroną przyrody… rezultatem trwałych wysiłków podejmowanych przez wiele lat– powiedział Ghana Gurung, dyrektor krajowy WWF- Nepal.

Nowe szacunki dotyczące populacji tygrysów w Nepalu pokazują, że możliwe jest uratowanie gatunku przed wyginięciem i dają nam prawdziwy powód do świętowania Światowego Dnia Tygrysa – powiedziała Ginette Hemley, starsza wiceprezes ds. ochrony dzikiej przyrody WWF w USA.

Źródło: Good News Network

Opracowanie: Agata Pałach , blog Nigdy za późno

 

Dodaj komentarz