fbpx

Miłośnicy psów są zdrowsi, oto wyniki 12-letniego badania

Jak przekonuje brytyjski portal The Guardian, posiadanie psa wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. Dowodzą tego badania przeprowadzone przez szwedzkich naukowców. Doszli oni do wniosku, że właściciele czworonogów są mniej narażeni na choroby serca i nie tylko. Poniżej kilka informacji o tym, jak czworonogi wpływają na nasze zdrowie.

Posiadanie psów wpływa na zredukowanie problemów sercowo-naczyniowych u swoich właścicieli, wspierając ich i motywując do aktywności fizycznej – czytamy w publikacji szwedzkich badaczy, zamieszczonej w na łamach “Scientific Reports”.

W eksperymencie brało udział 3,4 mln osób między 40. a 80. rokiem życia. Badania prowadzone były przez 12 lat. W tym czasie u właścicieli czworonogów zauważono zmniejszenie o 23 proc. ryzyka śmierci z powodu chorób serca i o 20 proc. z innych przyczyn.

Warto zauważyć, że już wcześniejsze badania wskazały, iż psy pomagają w walce z depresją i społeczną izolacją, które bezpośrednio łączą się z problemami sercowo-naczyniowymi. Nie jest też zaskoczeniem, że ludzie, którzy mają psy spacerują statystycznie więcej niż ci, którzy ich nie mają. A jak wiadomo, spacer to samo zdrowie.

Wykazano dodatkowo, że właściciele psów lepiej reagują na stres i mają nieco niższy poziom cholesterolu. Tacy ludzie częściej wchodzą w interakcje z innymi, co pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne. Samotni właściciele psów, którzy trafią na przykład do szpitala, z powodu swojego pupila mają większą motywację, aby szybciej wyzdrowieć i wrócić do domu.

Jednak autorzy artykułu podkreślają, że samo posiadanie psa nie zagwarantuje zdrowia. Zwłaszcza, gdy nie wychodzimy z nim na spacery, prowadząc niezdrowy tryb życia. Nie pomogą nam także tak zwane “psy kanapowe”, które same nie są skłonne do większego ruchu. Ważne, aby zwierzę miało aktywność w swojej naturze. Według niektórych, idealną rasą jest retriever lub pointer. Ten pierwszy polecany jest przez znawców, dla rodzin z dziećmi.

Źródło: theguardian.com

Dodaj komentarz