fbpx

Liczba osób w wieku powyżej 65 lat używających medycznej marihuany w celach zdrowotnych stale rośnie. Ich zdaniem lekarze powinni za nimi podążyć

Coraz więcej osób starszych zwraca się o pomoc do konopi indyjskich. Chcą pozbyć się swoich dolegliwości, złagodzić objawy takich problemów, jak zapalenie stawów, choroba Parkinsona czy przewlekły ból. Nowe badania wykazują, że liczba osób korzystających z marihuany rośnie szybciej u osób w wieku powyżej 65 lat niż w jakiejkolwiek innej grupie wiekowej. Osoby starsze napotykają jednak wiele barier, próbując kupić konopie na rynku.

„Starsi Amerykanie używają konopi indyjskich z wielu różnych powodów” – powiedziała Hillary Lum, adiunkt medycyny na University of Colorado School of Medicine i współautorka badań. „Niektórzy używają ich do radzenia sobie z bólem, podczas gdy inni do leczenia depresji czy lęku”. Co ciekawe, badanie, opublikowane w tym miesiącu w czasopiśmie Drugs & Aging, wykazało, że brak wystarczającej ilości przeprowadzonych badań, trudności w komunikacji z lekarzami i oraz kojarzące się z konopiami fałszywe piętno uzależnienia powstrzymuje osoby starsze przed korzystaniem z potrzebnych im produktów. Badacze przeprowadzili wywiady ze 136 osobami w wieku powyżej 60 lat w 17 grupach fokusowych, w 13 hrabstwach w Kolorado, stwierdzając tym samym, że osoby starsze nie zawsze czują się komfortowo, prosząc lekarzy o pozwolenie na zakup marihuany. To skłania ich do kupowania na czarnym rynku. „Myślę, że lekarze mogliby być znacznie bardziej otwarci na naukę i omawianie jej odkryć z pacjentami” – powiedział jeden z respondentów. „Powiedziałem mojemu lekarzowi, że używam tego na moje ramię i to był koniec naszej rozmowy. Nie chciał wiedzieć, dlaczego, nie chciał wiedzieć o efektach, nie chciał znać skutków ubocznych, nie chciał kompletnie nic wiedzieć.” Inni respondenci powiedzieli, że ich lekarze odmówili wydania im certyfikatu wymaganego do uzyskania marihuany medycznej i podejrzewali, że dzieje się tak dlatego, że nie byli świadomi najnowszych badań i odkryć.

Produkty z konopi indyjskich mogą być ważną alternatywną metodą leczenia dla mnóstwa osób starszych, które przyjmują wiele rodzajów leków, często mogących mieć dla nich nieprzyjemne i szkodliwe skutki uboczne. „Z punktu widzenia lekarza badanie to wskazuje na potrzebę rozmawiania z pacjentami w sposób nieoceniający kwestii korzystania z konopi indyjskich” – powiedział Lum. „Lekarze powinni również uczyć się o zagrożeniach i korzyściach związanych z konopiami indyjskimi oraz umieć skutecznie informować o tym swoich pacjentów”. Barbara Buck, pośrednik w handlu nieruchomościami po pięćdziesiątce, zaczęła uprawiać konopie indyjskie do użytku medycznego, kiedy stało się to legalne w jej stanie. Powiedziała też, że choć była tylko „zapaloną ogrodniczką” pewnego dnia pomyślała, że ​​mogłaby spróbować działania konopi na sobie. Używała więc marihuany, żeby pomóc sobie z brakiem snu i objawami menopauzy, przekonała również wielu ludzi w swoim wieku do stosowania konopi na ból, depresję czy lęk.

„Głównym powodem, dla którego zajmowałam się hodowlą konopi była chęć dostarczenia innym ludziom takiej samej pomocy jakiej dostarczyła mi marihuana“ – powiedziała. „Jedynym powodem, dla którego przestałam, była przeprowadzka do domu, który nie był tak odpowiedni do uprawy jak być powinien. W planach za kilka lat jest kolejna przeprowadzka i nowy początek!” Barbara powiedziała, że zauważyła, że całe to tabu otaczające temat konopi indyjskich zmieniło się ogromnie w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Wciąż jednak waha się, żeby otwarcie mówić o tym, że sama korzysta z leczniczej marihuany.

Niemniej jednak uważa, że marihuana powinna być legalna na całym świecie, ponieważ nie można przedawkować jej jak opioidów lub alkoholu – uzależnień, na które cierpią miliony Amerykanów. Znalazło to odzwierciedlenie w wynikach nowego badania. Uczestnicy bardziej negatywnie myśleli o marihuanie rekreacyjnej niż marihuanie medycznej, czuli się jednak bardziej przychylni w stosunku do niej niż do alkoholu.

 

 

Źródło: businessinsider.com

Tłumaczenie: Joanna MM

Dodaj komentarz