fbpx

Polacy rozpoczęli testy rewolucyjnych paneli słonecznych

Rewolucyjne perowskitowe panele solarne zostały wynalezione już dekadę temu, wciąż jednak nie zostały w konkretny sposób wykorzystane. Ma się to niebawem zmienić, za sprawą Polaków z Saule Technologies oraz firmy Skanska.

Ogniwa perowskitowe mogą zrewolucjonizować świat pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Ich zaletą jest elastyczność i możliwość zastosowania na najróżniejszych powierzchniach, w tym nawet na ubraniach. Idea jest taka, że mają one być powszechne jak powietrze, a każde urządzenie ma być z ich pomocą zasilane bez żadnych ograniczeń.

Pionierami rozwoju tej technologii są Polacy z firmy Saule Technologies, która została założona przez Olgę Malinkiewicz, Piotra Krychę i Artura Kupczunasa. Kilka lat temu w startup zainwestowała firma zarządzana przez Japończyka Hideo Sawadę. Polacy zgromadzili ponad 20 milionów euro w ramach unijnego programu Horyzont 2020. Efekty ich pracy już są widoczne.

W maju ubiegłego roku firma poinformowała o wyposażeniu w eksperymentalne panele perowskitowe domu o powierzchni 93 metrów kwadratowych. Energia dostarczana przez nowe moduły fotowoltaiczne wytworzyła więcej energii, niż potrzebuje jej średnio w ciągu roku czteroosobowa rodzina.

Teraz dowiadujemy się o zupełnie nowym, zakrojonym na o wiele szerszą skalę projekcie. Skanska zainstalowała bowiem innowacyjne ogniwa perowskitowe firmy Saule Technologies na fasadzie biurowca Spark w Warszawie. Jak możemy przeczytać na stronie firmy Skanska, powierzchnia testowanego ogniwa słonecznego wynosi 1,3 na 0,9 metra i składa się ono z 52 modułów fotowoltaicznych.

Inżynierowie tłumaczą, że ostateczna, komercyjna wersja takiego panelu będzie pokrywała zapotrzebowanie energetyczne na oświetlenie miejsca pracy jednego pracownika przez osiem godzin lub będzie mogła zasilić jeden komputer na cały dzień użytkowania. Pozyskaną energię można też magazynować i używać wówczas, gdy będzie taka potrzeba, czyli np. w nocy. Moduły Polaków są wodoodporne i można montować je w dowolnym miejscu domu, dostosowując kształt, kolor i rozmiar do określonego budynku. W ten sposób już niedługo będzie można budować w pełni ekologiczne domy i wieżowce, które staną się źródłem czystej energii, w pełni zaspokajającej potrzeby mieszkańców.

Źródło: GeekWeek.pl/Saule Technologies/Skanska / Fot. Saule Technologies/Skansk

Dodaj komentarz