fbpx

Nowy lek na raka piersi? Badacze obiecują: 75 proc. skuteczności

Naukowcy z Międzynarodowego Ośrodka Badań nad Rakiem Piersi w Barcelonie poinformowali, że znaleźli nowy lek na raka piersi. Farmaceutyk ma działać jak „koń trojański” – i niszczyć nowotwór od środka.

W Polsce każdego roku u 25 tys. kobiet zostaje zdiagnozowany nowotwór piersi. W wielu przypadkach leczenie jest nieskuteczne. W wyniku agresywnej formy nowotworu lub zbyt późnej diagnozy, życie traci ponad 8 tys. kobiet. Co więcej standardowe leczenie likwiduje postęp choroby jedynie u 34,1 proc. pacjentek.

Nowy lek podawany dożylnie – Trastuzumab Deruxtecan ma być skuteczny w 75,8 proc. przypadków. Badacze z Międzynarodowego Ośrodka Badań nad Rakiem Piersi w Barcelonie wyjaśnili, że jego sposób działania przypomina „konia trojańskiego”. Sprytne substancje czynne zawarte w leku ominą mechanizmy ochronne komórek nowotworowych, a tym samym umożliwią lekowi wniknięcie do ich wnętrza, aby zniszczyć nowotwór od ośrodka.

Zdaniem lekarzy farmaceutyk będzie skuteczny nie tylko w przypadku typowego nowotworu, ale również w przypadku raka z HER2-dodatnim, czyli najbardziej agresywnej formie nowotworu piersi z przerzutami. W badaniach klinicznych Trastuzumab Deruxtecan wydłużał okres bez progresji choroby do jednego roku, a u 16 proc. pacjentek nowotwór został wyeliminowany całkowicie. Pierwsze wyniki testów są obiecujące. Zanim jednak lek trafi do szpitali potrzeba dalszych randomizowanych badań z udziałem pacjentek.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: poradnikzdrowie.pl

 

 

 

Dodaj komentarz