fbpx

Muzea i galerie udostępniły za darmo swoje rzeźby. Można je pobrać i wydrukować w 3D

Chcielibyście oglądać codziennie rzeźbę Dawida Michała Anioła? Teraz jest to możliwe. Dzięki tej inicjatywie każdy może zacząć gromadzić swoją prywatną kolekcję wydrukowanych dzieł sztuki.

Instytucje kulturalne znajdują coraz bardziej wyszukane sposoby, aby dotrzeć do większej liczby odbiorców. Władze najważniejszych światowych muzeów wyszły z innowacyjną inicjatywą wykorzystania do tego celu technologii druku 3D.

Przy współpracy z organizacją Scan the World oraz wielbicielami sztuki, największe muzea i instytucje kultury na świecie stworzyły bazę 18 tys. najsłynniejszych rzeźb, elementów architektury i przedmiotów codziennego użytku, które można pobrać za darmo i wydrukować w domu, przy pomocy drukarki 3D.

Wśród zbiorów znaleźć możemy m.in. fragmenty greckich waz czy narzędzia z okresu starożytnego Egiptu, które zostały dokładnie zeskanowane, zmapowane, a następnie przystosowane do wydruku w technologii 3D. Dzieła pochodzą z czasów od epoki starożytnego Egiptu aż po współczesność. Z powodu bardzo dużej liczby obiektów, wprowadzono możliwość łatwego filtrowania, między innymi po dacie powstania, miejscu pochodzenia, wymiarach czy nurcie, do którego należą dzieła.

Trójwymiarowe modele rzeźb można pobrać za darmo tutaj, a następnie wydrukować za pomocą drukarki 3D.

‘Udostępniając kulturę, zachęcamy do dzielenia się swoimi skanami, historiami i wytworami w celu przybliżenia masom materialnego dziedzictwa’ – wyjaśniają twórcy bazy dzieł sztuki. W akcji udział wzięły ponad 2 tys. instytucji, w tym najważniejsze muzea, galerie sztuki, domy aukcyjne.

Każdy z obiektów poza precyzyjnym skanem został opisany przez muzealnych kustoszy i miłośników kultury.

Przy dziełach pojawiają się także informacje o oryginalnych wymiarach, objętości wkładu potrzebnego do wykonania wydruku i długości czasu, jaki zajmie wydrukowanie obiektu w danej drukarce wykorzystującej technologię 3D.

 

Dodaj komentarz