fbpx

Favipiravir efektywny w leczeniu koronawirusa

„Środek ten jest bezpieczny i stosowanie go w leczeniu przynosi ewidentne korzyści, jest wyraźnie skuteczny” – wyjawia Zhang, urzędnik chińskiego Ministerstwa Nauki i Technologii.

Badania przeprowadzone na 340 pacjentach wykazały, że favipiravir redukuje czas przebiegu choroby oraz ochrania płuca przed uszkodzeniem. Jak się okazało, zdrowie  pacjentów w Chinach (Wuhan i Shenzhen) po otrzymaniu leku polepszyło się.

Według informacji japońskiego prezentera telewizji NHK, czas otrzymania wyniku negatywnego testu, u chorych którzy otrzymali lek wynosił (mediana) 4 dni. Zaś u tych, którym go nie podano (mediana) 11 dni. Dodatkowo pacjentom leczonym na grypę robiono prześwietlenia klatki piersiowej. U 91% stan płuc uległ poprawie. Natomiast u pacjentów nie leczonych medykamentem na grypę poprawa następowała u 62% zarażonych. Jak podkreśla „The Guardian” – nie odnotowano skutków ubocznych leczenia.

Lekarstwo sprzedawane jest jako Avigan, produkowany przez Fujifilm Toyama Chemical. Produkt sprzedawany jest w Japonii od 2014 roku. Lekarze japońscy przeprowadzają również testy kliniczne leku. Medycy mają nadzieję, że Avigan powstrzyma rozmnażanie się wirusa, dlatego podają go osobom z średnio poważnymi objawami. Jak uzupełnia jeden z lekarzy: „Dawaliśmy Avigan ok. 80 osobom, ale nie działa on zbyt dobrze tam, gdzie wirus już mocno się namnożył”. Do takich też wniosków doszli lekarze w innych krajach podczas użycia Aviganu w leczeniu HIV z kombinacją lopinavir i ritinavir.

Aby wdrożyć leczenie favipiravirem na pacjentach z koronawirusem potrzebna jest zgoda władz, ponieważ jest to lek przeciwgrypowy.

 

Opracowanie: Ilona Dziadek

Źródło: national-geographic.pl

Dodaj komentarz