fbpx

Opracowano sposób na zmianę grupy krwi

Nowe odkrycie może może znacząco uprościć proces transfuzji krwi wśród pacjentów na całym świecie. Metoda wykorzystująca enzymy obecne we florze bakteryjnej, pozwala całkowicie zmienić grupę krwi A na uniwersalny typ 0.

Próby znalezienia skutecznego sposobu na to, by zmieniać grupy krwi, podejmowano w medycynie już od dawna, ale dopiero Kanadyjczykom z University of British Columbia udało się potwierdzić w testach laboratoryjnych, że można już stosunkowo łatwo zmieniać grupę krwi A na 0. Wyniki przełomowych badań zostały zaprezentowane podczas spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Chemicznego w Bostonie. Jak doszło do tego odkrycia?

Badacze z Kanady udowodnili, że enzymy bakterii bytujących we florze jelitowej można wykorzystać do tego, by usuwać konkretne markery z czerwonych ciałek krwi obecnych u osób z grupą krwi A. Zabieg ten pozwala przekonać system immunologiczny, by odczytywał ten typ krwi jako grupę 0, uznawaną za uniwersalną. Sposób ten pozwala na to, by przetaczać zmienioną na typ 0 krew wszystkim ludziom – nie ryzykując, że organizm odrzuci transfuzję i dojdzie do zagrożenia życia pacjenta.

Naukowcy uważają, że obecnie nie ma lepszej metody na to, by zmieniać konkretne grupy krwi. Enzymy pochodzące z bakterii jelitowych okazały się w tym zakresie najbardziej efektywne. Na razie planowane są jednak kolejne badania kliniczne.

Jeśli na dalszych etapach badań nie zostaną zaobserwowane żadne skutki uboczne tego zabiegu, zmiana grupy krwi A na 0 może zacząć być powszechnie stosowana w medycynie – nie tylko podczas transfuzji.

Źródło: cbc.ca

Dodaj komentarz