fbpx

Czytanie i pisanie może wpłynąć na pracę twojego mózgu na starość

Wyniki badań opublikowane na łamach czasopisma medycznego Neurology potwierdzają, że czytanie i pisanie, a także angażowanie się w inne aktywności stymulujące pracę mózgu może spowolnić zaburzenia funkcji poznawczych w późniejszym wieku.

Aby utrzymać swoje ciało w odpowiedniej kondycji przez długie lata, ludzie często korzystają z siłowni, uprawiają sporty. Pozwala im to uniknąć wielu chorób na starość. Podobnie rzecz się ma z mózgiem. Naukowcy wykorzystali szereg testów do pomiaru pamięci u 294 osób, porównując ich aktywność mentalną w młodszym wieku i na starość. Po śmierci uczestników testów (średnia wieku w chwili zgonu to 89 lat), przebadano im mózgi celem znalezienia dowodów na fizyczne objawy demencji, takie, jak uszkodzenia bądź płytka miażdżycowa. W ten sposób odkryto, że wyższy poziom aktywności poznawczej w dzieciństwie, w dorosłym życiu i na starość wpływa na spowolnienie zaburzeń funkcji poznawczych.

Korzystając z informacji z kwestionariusza i dokonanej autopsji, dowiedziono, że jakiekolwiek czytanie i pisanie jest lepsze niż żadne. Czytanie dużej ilości książek do późnej starości zmniejszało tempo zaniku pamięci o 32 procent. Natomiast u osób, które w ogóle nie czytały i nie pisały w późniejszym wieku, zanik pamięci postępował o 48 procent szybciej niż u ludzi, którzy spędzali na tego typu aktywnościach średnią ilość czasu.

„Po raz pierwszy udowodniliśmy, że zwiększona aktywność poznawcza ma związek ze zmniejszeniem się spadku zaburzeń funkcji poznawczych” – napisał w oświadczeniu autor badania doktor Robert S. Wilson, neuropsycholog z Rush University Medical Center w Chicago. Chociaż podkreślił, że jest to jedynie badanie obserwacyjne, „wyniki sugerują, że dobrym pomysłem byłoby, aby zacząć uprawiać jakąś aktywność poznawczą każdego dnia, jeśli jeszcze tego nie robimy”.

 

 

Źródło: booklips.pl

Dodaj komentarz