fbpx

Prezydent Barack Obama podpisał dokument zakazujący importu dóbr wytwarzanych przez osoby nieletnie oraz współczesnych niewolników

Prezydent USA podpisał projekt ustawy o handlu dobrami wytworzonymi w toku pracy niewolniczej. Ustawa weszła w życie w ubiegłym tygodniu, zakazując  tym samym importu produktów, które powstają na skutek ucisku i braku poszanowania ludzkiej godności i wolności.

Projekt tej ustawy jest fragmentem większego dokumentu, który zaistniał w Kongresie w 2015 roku; dzięki Ustawie o Ułatwieniu oraz Wykonywaniu Handlu, USA skutecznie zablokowało dostawy owoców morza poławianych przez tajskich niewolników, złota wydobywanego przez dzieci oraz odzieży szytej przez wyzyskiwane mieszkanki Bangladeszu. Temat wyzysku niewolników ujrzał światło dzienne w ubiegłym roku dzięki demaskującej publikacji Associated Press. Od tamtego momentu oficjalnie pomocy udzielono ponad 2 000 tajskich pracowników.

Poprawka do  Ustawy o Ułatwieniu oraz Wykonywaniu Handlu podpisana przez Prezydenta Barack’a Obamę zamyka furtkę w prawie celnym sprzed 85 lat, zgodnie z którym USA mogło importować tego typu produkty, jeśli istniał na nie popyt, ale nie było ich podaży na rynku krajowym. W rozmowie z Associated Press senator Sherrod Brown, inicjator podpisania poprawki, powiedział – To naprawdę zawstydzające, że przez 85 lat nasz kraj pozwalał na handel dobrami wytwarzanymi przez ludzi zmuszanych do pracy. Zlikwidowanie tej luki prawnej daje nam bardzo ważne narzędzie w walce z niewolnictwem na całym świecie.

 

Źródło: goodnewsnetwork.org  Foto: youtube.com

Tłumaczenie i opracowanie: Ewa Jabłońska

Omnipotens Life Coaching

Dodaj komentarz