fbpx

Oto najmniejsze miasto na świecie. Ma tylko dwie ulice!

Hum to malownicza miejscowość na wzgórzu w chorwackim regionie Istria, której głównym powodem do sławy jest to, że jest… najmniejszym miastem na świecie.

Średniowieczne Hum, położone w środkowej Istrii, około 2,5 godziny jazdy od stolicy Chorwacji, Zagrzebia, jest zamieszkałe przez 20 osób. Jego pochodzenie owiane jest tajemnicą, ale pierwsza wzmianka w dokumentach historycznych pochodzi z 1102 roku, kiedy nazywano je Cholm. Dzwonnica i wieża strażnicza zostały zbudowane w 1552 roku jako część obrony miasta, a strażnicy i ich rodziny zaczęli się wprowadzać, ale miasto nigdy tak naprawdę nie rozwinęło się na przestrzeni wieków i nawet dzisiaj składa się z zaledwie trzech schludnych rzędów średniowiecznych domów i dwóch ulic.

Mając zaledwie 100 metrów długości i 30 metrów szerokości, łatwo zrozumieć, dlaczego Hum jest uważane za najmniejsze miasto na świecie.

Reputacja „najmniejszego miasta świata” sprawiła, że współcześnie turystyka, obok rolnictwa, stanowi jedno z dwóch głównych źródeł dochodów mieszkańców. Ze względu na rozmiary tego miejsca nie ma zbyt wiele do zobaczenia, ale miejscowi robią wszystko, żeby turyści byli mile widziani, a spacer jedną z dwóch brukowanych uliczek i podziwianie średniowiecznej architektury ma swój urok.

Otoczony małym kamiennym murem wzniesionym w średniowieczu w celu ochrony miasta przed atakami bandytów, Hum nigdy nie przerósł tej bariery w sposób, w jaki zrobiła to większość innych miast. A teraz, gdy dzierży zaszczytny tytuł, możemy być pewni, że w najbliższym czasie nie zobaczymy tam żadnych nowych domów.

 

 

Źródło: f7dobry.com

One thought on “Oto najmniejsze miasto na świecie. Ma tylko dwie ulice!

Dodaj komentarz