fbpx

„To jak spotkanie jednorożca!”. W rezerwacie odkryto ptaka o cechach obu płci

W Rezerwacie Przyrody Powder Mill znaleziono ptaka, który posiada cechy obu płci – ma zarówno jeden jajnik jak i jądro. Gynandromorfizm jest nietypowym zjawiskiem w świecie ptaków. Do tej pory zaobserwowano tylko 10 takich przypadków w amerykańskim rezerwacie.

 

Ptak znaleziony 24 września 2020 r. w Rezerwacie Przyrody Powder Mill – łuszcz strojny – na pierwszy rzut oka wydawał się być samicą. Przynajmniej tak sugerowało jego zewnętrzne upierzenie. Jednak kolejne obserwacje wskazały, że ma też cechy typowe dla samca. Dopiero przy dalszych badaniach naukowcom udało się ustalić, że ptak posiada jeden jajnik oraz jądro – czyli ma cechy męskie i żeńskie jednocześnie.

 Co ciekawe, także ciało ptaka jest podzielone na pół. Wnętrze jednego skrzydła jest ubarwione na różowo, wnętrze drugiego jest żółte. Do tej pory w ciągu 64 lat obserwacji w Centrum Badania Ptaków Powder Mill stwierdzono zaledwie dziesięć takich przypadków. Badacze twierdzą, że to niezwykle rzadkie zjawisko. Gynandromorfizm zwykle występuje u motyli, ciem i innych owadów oraz u pojedynczych skorupiaków. Jeśli natomiast chodzi o ptaki – zaobserwowano go u zeberka timorska, amadyńca, a teraz łuszcza.

Cały zespół był bardzo podekscytowany, widząc z bliska taką rzadkość. To jedyne w swoim rodzaju doświadczenie. Jeden z pracowników opisał to jako spotkanie jednorożca – powiedziała Annie Lindsay, kierowniczka programu.

Skoro ptak posiada zarówno cechy męskie jak i żeńskie, to czy może się rozmnażać? Zdaniem Annie Lindsay jest to możliwe. U ptaków zwykle funkcjonuje tylko lewy jajnik – i tak samo lewa strona łuszcza strojnego jest żeńska – prawdopodobnie jest zdolny do składania jaj. Problemem natomiast może być śpiew i nietypowy wygląd. Wszystko zależy od tego, czy odgłos ptaka zdoła przywołać samca, który nie potraktuje go jak rywala.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: national-geographic.pl

 

 

Dodaj komentarz