fbpx

Powikłania po COVID-19. Wsparcie i regeneracja układu oddechowego

Powikłania po COVID-19 mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy. Eksperci z Wielkiej Brytanii badając stan zdrowia osób, które chorowały wykazali, że nawet przez 6 miesięcy po zakażeniu mogą utrzymywać się problemy z oddychaniem.

“Były dni, kiedy bałam się zasnąć, bo miałam obawy, że przestanę oddychać” – wspomina Jeanne Jarvis-Gibson, 27-letnia studentka z Uniwersytetu w Liverpoolu. Przed zachorowaniem regularnie biegała i nie doskwierały jej żadne problemy zdrowotne. W marcu 2020 r. zachorowała na covid i wtedy wszystko uległo zmianie. Jeanne sześć miesięcy po chorobie nadal narzeka na problemy z oddychaniem i skarży się na chroniczne zmęczenie, wywołane nawet przez spacer, który jest dla niej ogromnym wysiłkiem. Jeanne martwi się, że te objawy utrzymują się tak długo, nie chce też dłużej czuć się wiecznie zmęczona.

Ta oraz inne historie pokazują jak ważne jest monitorowanie stanu pacjentów, oraz skutków wywołanych przez wirusa, których nie można bagatelizować.

Na podstawie dotychczasowych badań specjaliści wyodrębnili 3 grupy najczęstszych powikłań po COVID-19 u dorosłych. Obok uszkodzenia mózgu i powikłań neurologicznych i psychiatrycznych czy powikłań kardiologicznych, jednym z najczęstszych skutków obecności wirusa jest uszkodzenie płuc i powikłania pulmunologiczne  takie jak zwłóknienie płuc, trudności w oddychaniu, duszność czy zadyszki.

Niestety większość mediów  czy autorytetów medycznych poza opisem pojawiających się symptomów pocovidowych nie przekazuje środków zaradczych. Ludzie na ogół zostawieni są sami sobie.

Poniżej przedstawiamy fragment z praktycznego i użytecznego opracowania  amerykańskiego fitoterapeuty S.H. Buhnera, znanego w naszym kraju z cennych protokołów ziołowych dotyczących boreliozy.

Fragment dotyczy postępowania w przypadku powikłań układu oddechowego: (o powikłaniach w postaci przewlekłego zmęczenia, przeczytacie TU)

W przypadku problemów z oddychaniem:

                        1) Chlorofil w płynie, 1 łyżka stołowa rozpuszczona w 0,6 l wody raz dziennie, i/lub…

                        2) Nalewka z Ailanthus altissima (Bożodrzewu gruczołkowatego), 10 kropli do ½ łyżeczki 4x dziennie, i/lub…

                        3) Nalewka z maczużnika (Cordyceps), 1 łyżeczka 3x dziennie, i/lub…

                        4) Nalewka z Rdestowca ostrokończystego (Polygonum cuspidatum), ½ łyżeczki 3-6x dziennie, i/lub…

                        5) Traganek (Astragalus), 1000-4000 mg 3-4x dziennie.

  1. Przewlekły kaszel:

                        1) Sambucus spp (wybrany gatunek dzikiego bzu), nalewka ze świeżych lub wygotowanych liści, do 30 kropli w razie potrzeby. Uwaga: nalewka z niewygotowanych liści może powodować mdłości u niektórych osób, jednak większość ludzi ich nie doświadcza. Długotrwałe stosowanie może powodować biegunkę.

                        2) Lobelia inflata (Lobelia rozdęta), nalewka ze świeżych liści (przygotowana z suszonych ma o wiele słabsze działanie), 5-20 kropli w razie potrzeby. Lub: nalewka z suszonych nasion, 3-10 kropli w razie potrzeby. Uwaga: ta z suszonych liści znacznie częściej powoduje mdłości, niż przygotowana ze świeżych liści lub nasion, dlatego jej nie polecam. U niektórych ta roślina działa jak silny środek wymiotny, ja jednak takiego działania nie zauważyłem. Uwaga: może ona także pomóc oczyścić płuca ze śluzu.

 

  1. Przewlekłe zapalenie oskrzeli:

                        1) Preparat tradycyjnej medycyny chińskiej: Si Ni Tang (tojad, imbir, lukrecja), 4 kapsułki 3x dziennie.

  1. Zwłóknienie (bliznowacenie):
    Żeby zahamować, zredukować lub naprawić:

            Nalewka przyrządzona z równych części: Angelica sinensis (Dzięgielu chińskiego), Salvia miltiorrhiza (Szałwii czerwonej), Lonicera japonica (Wiciokrzewu japońskiego), Polygonum cuspidatum (Rdestowca ostrokończystego), Cordyceps spp (wyb. gatunku maczużnika). Dawkowanie: 1 łyżeczka 3-6x dziennie w zależności od skali zwłóknienia.

 

 

Źródło: S.H. Buhner: Zastosowanie terapii roślinnej w leczeniu koronawirusa SARS CoV2

 

Dodaj komentarz