fbpx

Urządzenie skonstruowane przez studentów AGH poleci na Księżyc

Firma Orbital Space z Dubaju współpracuje ze studentami Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) w Krakowie w celu opracowania i przetestowania urządzenia “Lunaris”. To innowacyjne urządzenie ma zbadać interakcje między wybranymi materiałami a regolitem księżycowym. Planowany start misji, która wyniesie urządzenie w kosmos, jest zaplanowany na rok 2025.

Wiadomość o współpracy z Orbital Space uczelnia ogłosiła w środę. Porozumienie wynika z sukcesu studenckiego koła naukowego AGH Lunar Technologies. Grupa ta wygrała międzynarodowy konkurs “Experiment on the Moon: Lunar Payload Mission” zorganizowany przez Orbital Space w maju 2023 roku. Projekt “Lunaris” został wybrany spośród 400 zgłoszeń z całego świata, a jego nagrodą jest wysłanie zaprojektowanego urządzenia na Księżyc w 2025 roku.

AGH poinformowała, że ta misja będzie pierwszą tego typu inicjatywą, w której znajdzie się ładunek zaprojektowany przez polski zespół. Jest to również jedna z pierwszych współprac pomiędzy Polską a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi w sektorze kosmicznym.

Dzięki umowie z firmą z Dubaju projekt “Lunaris” będzie kontynuowany pod okiem Centrum Technologii Kosmicznych. Prof. Tadeusz Uhl, dyrektor centrum, podkreślił znaczenie inicjatyw studenckich dla rozwoju polskiej nauki i technologii kosmicznej.

Dr Bassam Alfeel, dyrektor Orbital Space, zapowiedział mentoring i wsparcie dla młodych naukowców z Polski. W ramach współpracy planowane są także warsztaty, konferencje i konkursy, mające na celu edukowanie społeczeństwa na temat eksploracji kosmosu.

Urządzenie “Lunaris” ma badać oddziaływanie między regolitem a różnymi materiałami. Zostało już opracowane oprogramowanie i elektronika konstrukcji. Urządzenie musi spełnić wymogi dotyczące rozmiaru (10x10x10 cm) i wagi (do 200 g). Do badań zostanie wykorzystana metoda optyczna, która pozwoli zrozumieć, jak regolit wchodzi w interakcje z różnymi materiałami.

“Lunaris” będzie jednym z pierwszych ładunków księżycowych wydrukowanych technologią 3D, co umożliwi stworzenie skomplikowanych kształtów trudnych do osiągnięcia innymi metodami. Materiał użyty do konstrukcji będzie przystosowany do ekstremalnych warunków panujących w kosmosie.

Nazwa “Lunaris” wywodzi się z połączenia łacińskiego słowa “luna” (Księżyc) z tytułem powieści Stanisława Lema “Solaris”.

Wyniki badań “Lunaris” będą miały kluczowe znaczenie dla przyszłych misji na Księżyc, oferując rozwiązania dla konstrukcji narzędzi, skafandrów, kabli i złącz, które będą odporne na warunki panujące na powierzchni Księżyca.

Dodaj komentarz