fbpx

W Pradze stanął pierwszy poezjomat na świecie

Od poniedziałku Plac Pokoju w Pradze może poszczycić się urządzeniem, jakiego nie ma żadne inne miasto na świecie. Dzięki finansowaniu społecznościowemu w miejscu tym udało się zainstalować pierwszy na świecie poezjomat.

Poezjomat jest w rzeczywistości metalową rurą wystającą z ziemi, przypominającą nieco peryskop łodzi podwodnej. Dzięki urządzeniu przechodnie mogą posłuchać wierszy dwudziestu czeskich poetów. Wystarczy jedynie wcisnąć przycisk przy interesującym nas nazwisku, a z głośnika dobiegnie nas głos autora osobiście recytującego wiersz. Nagrania pochodzą z archiwów radia Wełtawy.

Autorzy projektu skupili się na undergroundowych artystach. W drodze do pracy lub podczas popołudniowych spacerów ludzie mogą więc wysłuchać wierszy Vladimíra Holana, Ivana Martina Jirousa, Egona Bondego, Jáchyma Topola, Zbyňka Hejdy i Jaroslava Seiferta.

Inicjatorem zainstalowania poezjomatu jest właściciel lokalnej kawiarni artystycznej, Ondřej Kobza (na zdjęciu powyżej), który już wcześniej na ulicach Pragi i innych czeskich miast umieszczał pianino i stoliki do gry w szachy. Autorami urządzenia są Jitka Tomsová i Vít Jeep. Za techniczną stronę projektu odpowiedzialny jest Václav Černý. Koszt poezjomatu to około 200 tysięcy koron (ok. 30 tysięcy złotych).

Kobza chciałby, aby podobne urządzenia stanęły również w innych miastach Europy. We współpracy z Czeskim Centrum w Kijowie planowane jest na kwiecień uruchomienie poezjomatu w stolicy Ukrainy. Trwają również rozmowy na ten temat z instytucjami z Nowego Jorku.

 

Źródło: Idnes

 

Dodaj komentarz