fbpx

“12 zmysłów” według filozofii R.Steinera. Park Doświadczeń Sensorycznych na opuszczonym lotnisku

Opuszczone lotnisko na Tajwanie zostało wykorzystane jako miejsce realizacji ciekawego projektu z zakresu architektury krajobrazu. Pomysł ma na celu łączyć zielone przestrzenie z wrażeniami sensorycznymi w celu stworzenia naturalnego schronienia dla mieszkańców jednego z największych i najbardziej zatłoczonych miast wyspy.

W parku Phase Shift w Taichung, jednym z najbardziej zaludnionych miast Tajwanu,  znajdzie się 200 różnych gatunków roślin i 10 000 drzew, które będą chronić mieszkańców przed wysoką wilgotnością powietrza. Równocześnie prawdziwym spektaklem stanie się 12 miejskich instalacji krajobrazowych, odpowiadających “zasadzie 12 zmysłów” według filozofii Rudolfa Steinera. Park będzie też tworzył specyficzny mikroklimat, przyjazny dla człowieka. 

Park Doświadczeń Sensorycznych
Panele słoneczne zasilają technologię oczyszczania powietrza na terenie parku, Mosbach Paysagistes

Pomimo że w Światowym Indeksie Jakości Powietrza jakość klimatu w większości dzielnic metropolii jest określana jako “dobra”, to usytuowanie  miasta nie sprzyja jego pro-zdrowotnej jakości. Taichung leży tuż pod Zwrotnikiem Raka i dodatkowo ogrzewane jest przez Kuro-Shio, jeden z największych prądów morskich na Ziemi, dlatego gorące, wilgotne i lepkie powietrze może być duszące w lecie, gromadząc parę wodną i toksyczne cząstki ze spalin samochodowych blisko gruntu.

Zaprojektowana przez francuską firmę architektoniczną Mosbach Paysagistes topografia terenu została starannie zaplanowana w taki sposób, aby zmaksymalizować przenikanie wody podczas wilgotnej pory monsunowej. Pod ziemią umieszczono system kontroli powodzi i nawadniania, dzięki czemu deszcze będą mogły zasilać drzewa przez cały rok.

Drzewa zostały dobrane tak, aby oferowały maksymalny cień, i rozmieszczono je wzdłuż krętych alejek biegnących z północy na południe. Unikalne instalacje odtwarzają Steinerowskie zmysły mowy, smaku, słuchu, równowagi, myślenia, wizji, ruchu, ego, dotyku, ciepła, zapachu i życia.

W parku znajduje się jezioro zaprojektowane specjalnie po to, by tworzyć realistyczne efekty echa, a także ukwiecona łąka, którą spowija chmura zapachów.

Park Doświadczeń Sensorycznych
Odgłos skrzydeł ważki odstrasza komary, Mosbach Paysagistes

Park będzie on w równym stopniu przyciągał turystów do miasta, jak i oferował schronienie, świeże powietrze i przestrzeń do zabawy dla mieszkańców.
Steiner uważał, że świat jest w istocie niepodzielną całością i że to nasza świadomość dzieli go na odrębne sfery doznań zmysłowych. W tak gęstej zabudowie miejskiej jak Taichung park stanie się fascynującym przewodnikiem, pokazującym jak szeroki jest nasz potencjał łączenia się z naturą.

Park Doświadczeń Sensorycznych
Prace koncepcyjne i obrazy przedstawiają raczej futurystyczny krajobraz niż naturalną oazę.

Park Doświadczeń Sensorycznych

 

Opracowanie: Agata Pałach, autorka bloga Nigdy za późno, o podróżach, życiowych zmianach i języku angielskim.
Źródło: Competitions.org, Good News Network

Dodaj komentarz