fbpx

Wydłużenie życia wkrótce stanie się faktem. Przełom w biologii molekularnej

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego stworzyli wirtualny plan obwodu elektrycznego regulującego starzenie się organizmu. Choć metoda zadziałała tylko na drożdżach, naukowcy mają nadzieję na przełom w programowaniu ludzkiego DNA.

 

Za starzenie się organizmu odpowiada przede wszystkim pogarszający się stan ultraelementu jądra komórkowego zwanego jąderkiem. Jego rola polega na syntezowaniu RNA (głównie rRNA). Reszta komórek starzała się z powodu niewłaściwego działania mitochondriów.  Badacze mogli zaobserwować te zjawiska dzięki technice badania mikroprzepływów (mikrofluidyka) i modelowania komputerowego.

– Żeby zrozumieć w jaki sposób komórka decyduje o wyborze drogi życia, zidentyfikowaliśmy

starzenia u ludzi, a tym samym przedłużą życie poprawią jego jakość.

odpowiadające za to procesy molekularne i wiążące je elementy. Otrzymaliśmy coś na wzór molekularnego obwodu elektrycznego kontrolującego proces starzenia się komórki, zupełnie jak analogowe obwody urządzeń trzymanych w domu – powiedział prof. Nan Hao, ekspert od biologii molekularnej.

Zaobserwowanie procesów starzenia komórkowego umożliwiło badaczom znaleźć rozwiązanie, które pomaga je opóźnić. Zoptymalizowali biologiczny proces przy pomocy komputera – przeprogramowali obwód elektryczny oraz stojące za nim DNA. Dzięki temu stworzyli znacznie dłuższą drogę starzenia się komórki drożdży – innymi słowy – proces dojrzewania i obumierania komórek został opóźniony.

-Ta ścieżka w naturze nie istniała, ale skoro już umiemy ją kontrolować, możemy sami sobie ją projektować według potrzeb – wyznał prof. Hao.

Badacz ma nadzieję, że odkrycie pomoże w przyszłości stworzyć genowe terapie, które opóźnią procesy.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:  focus.pl

 

Dodaj komentarz