fbpx

Tlenoterapia pomaga w leczeniu chorych na koronawirusa i choroby płucne

W 1918 roku dr Orval Cunningham z Kansas City w USA przyniósł umierającego przyjaciela kolegi lekarza. Pacjent był konający i niebieski. Już po pierwszej godzinie leczenia sprężonym powietrzem o ciśnieniu 1,68 atmosfery pacjent odczuł poprawę. W połączeniu z dodatkowymi zabiegami hiperbarycznymi przez kolejne 3 dni można było odetchnąć z ulgą – życie pacjenta zostało uratowane. To był pierwszy przypadek zastosowania popularnej dziś terapii hiperbarycznej u człowieka, w dodatku chorego na grypę “hiszpankę”.

Śmiertelność z powodu koronawirusa, który trapi dziś cały świat, również wynika głównie z infekcji płuc i niewydolności oddechowej. Choć istnieją różnice między “hiszpanką” a wirusem wywołującym chorobę COVID-19, w cięższych przypadkach atakowane są płuca. Zdolność tlenu hiperbarycznego do penetracji tkanek pozwala na dostanie się odpowiedniej ilości tlenu do krwi, co hamuje proces zapalny. Prawidłowo zastosowana terapia hiperbaryczna może być użyteczna u pacjentów z koronawirusem, podobnie jak to było w przypadku pacjenta dr Cunninghama chorego na grypę hiszpańską.

Skuteczność leczenia tlenem hiperbarycznym potwierdzają badania przeprowadzone w samym centrum epidemii – chińskim mieście Wuhan. Badania zostały przeprowadzone przez doktora Zhong Yangling na pacjentach z koronawirusem. Część osób znajdowała się już w stanie krytycznym. Jak czytamy w raporcie z badań tlenoterapia hiperbaryczna miała za zadanie wesprzeć leczenie COVID-19. Wyniki działania tych zabiegów zostały określone jako bardzo pozytywne. Sesje w komorach hiperbarycznych były przeprowadzane pod ciśnieniem 1,4-1,6 ATA.

Złagodzenie objawów spowodowanych koronawirusem – jak wspomina doktor Zhong – nastąpiło już po pierwszych seriach zabiegów. W ten sposób zwalczano u pacjentów hipoksemię, czyli zbyt niski poziom tlenu we krwi. Podwyższanie tego ciśnienia powoduje dostarczanie większej ilości tlenu do komórek w organizmie, co pozwala mu skuteczniej walczyć z chorobami i stanami zapalnymi.

I tak, pierwszy zabieg hiperbaryczny zmniejszył objawy duszności i bólu w klatce piersiowej u pacjentów leczonych przez dr Zhonga w Wuhanie. Kolejne zabiegi znacząco poprawiały oddech pacjentów, redukując w znacznym stopniu duszności.

 

Źródło:  haloursynow.pl

Dodaj komentarz