Polak zbudował elektrycznego „malucha”
Kilkadziesiąt lat temu Fiat 126p był najpopularniejszym autem na polskich drogach. Teraz widywany jest coraz rzadziej, jednak to urocze auto ciągle ma swoich wiernych fanów. Jeden z nich postanowił tchnąć w ten pojazd nowe życie, przerabiając go na wersję elektryczną.
Konstruktor e-malucha, pan Radosław Pawlaczyk z Głuszycy (woj. Dolnośląskie) wykupił go z Muzeum Motoryzacji PRL za symboliczną złotówkę. Warunek był jeden, nowy właściciel musi go użytkować.
Pan Radosław wywiązał się z obietnicy, postanowił, że będzie dojeżdżał maluchem do pracy. Wcześniej jednak przerobił go, aby był ekologiczny i jak najtańszy w użytkowaniu.
Elektryczny „maluch”
Modyfikacja pojazdu wyprodukowanego w 1999 roku miała kosztować 5 tys. złotych. Koszt został nieznacznie przekroczony — finalnie kosztowała 6 tys.
Na początku maluch przeszedł remont blacharski oraz otrzymał nowy lakier.
Chociaż samochód z zewnątrz wygląda jak normalny Fiat 126p, znacznie różni się od innych modeli. Jest to bowiem prawdopodobnie pierwszy w Polsce „maluch” z napędem elektrycznym.
Pod maską e-malucha znajduje się silnik z pompy hydraulicznej o mocy 15 KM. Zamontowane w samochodzie akumulatory pochodzą z elektrycznego Volkswagena. Ich naładowanie trwa około 2,5 h. Samochód osiąga prędkość do 70 km/h.
- Były upadki i wzloty jak przy każdym projekcie. Jeśli chodzi o zasięg, auto pokonuje 150 kilometrów przy każdej pogodzie, w optymalnych warunkach jest to nawet 200 km — mówi w wywiadzie dla Polsat News pan Radosław.
-
To jest bardzo dobry wynik, jeśli chodzi o auto miejskie — dodaje mężczyzna.
Większość nowych części pochodzi z Polski
- Dużo komponentów udało się zdobyć w Polsce, bo takie też były założenia tego projektu. Maluch ma polskie serce, czyli sterownik. Wiele detali, które później upiększyły „malucha” także pochodzą z Polski, wiec jestem szczęśliwy, bo w dalszym ciągu mamy polskiego e-malucha – wyjaśnia konstruktor e-malucha.
Mężczyzna każdego dnia dojeżdża swoim maluchem do pracy. Dziennie pokonuje nim 50 kilometrów.
Maluch wzbudza powszechną sensację, jest również gwiazdą na różnego rodzaju zlotach. Niedawno uczestniczył w 17. Ogólnopolskim zlocie Fiata 126 w Opolu. Niedługo e-maluch jako gość specjalny wystąpi również na zlocie pod Warszawą.
Pingback:Polak zbudował elektrycznego “malucha” – Wiadomości ze świata
Pierwszy elektryczny maluch powstal bodajże w Bielsku Białej. I chyba do dziś jeździ. Polska ma bardzo zdolnych ludzi.