fbpx

Polak zbudował elektrycznego „malucha”

Kilkadziesiąt lat temu Fiat 126p był najpopularniejszym autem na polskich drogach. Teraz widywany jest coraz rzadziej, jednak to urocze auto ciągle ma swoich wiernych fanów. Jeden z nich postanowił tchnąć w ten pojazd nowe życie, przerabiając go na wersję elektryczną.

Konstruktor e-malucha, pan Radosław Pawlaczyk z Głuszycy (woj. Dolnośląskie) wykupił go z Muzeum Motoryzacji PRL za symboliczną złotówkę. Warunek był jeden, nowy właściciel musi go użytkować.

Pan Radosław wywiązał się z obietnicy, postanowił, że będzie dojeżdżał maluchem do pracy. Wcześniej jednak przerobił go, aby był ekologiczny i jak najtańszy w użytkowaniu.

Elektryczny „maluch”

Modyfikacja pojazdu wyprodukowanego w 1999 roku miała kosztować 5 tys. złotych. Koszt został nieznacznie przekroczony — finalnie kosztowała 6 tys.

Na początku maluch przeszedł remont blacharski oraz otrzymał nowy lakier.

Chociaż samochód z zewnątrz wygląda jak normalny Fiat 126p, znacznie różni się od innych modeli. Jest to bowiem prawdopodobnie pierwszy w Polsce „maluch” z napędem elektrycznym.

Pod maską e-malucha znajduje się silnik z pompy hydraulicznej o mocy 15 KM. Zamontowane w samochodzie akumulatory pochodzą z elektrycznego Volkswagena. Ich naładowanie trwa około 2,5 h. Samochód osiąga prędkość do 70 km/h.

  • Były upadki i wzloty jak przy każdym projekcie. Jeśli chodzi o zasięg, auto pokonuje 150 kilometrów przy każdej pogodzie, w optymalnych warunkach jest to nawet 200 km — mówi w wywiadzie dla Polsat News pan Radosław.

  • To jest bardzo dobry wynik, jeśli chodzi o auto miejskie — dodaje mężczyzna.

Większość nowych części pochodzi z Polski
  • Dużo komponentów udało się zdobyć w Polsce, bo takie też były założenia tego projektu. Maluch ma polskie serce, czyli sterownik. Wiele detali, które później upiększyły „malucha” także pochodzą z Polski, wiec jestem szczęśliwy, bo w dalszym ciągu mamy polskiego e-malucha – wyjaśnia konstruktor e-malucha.

Mężczyzna każdego dnia dojeżdża swoim maluchem do pracy. Dziennie pokonuje nim 50 kilometrów.

Maluch wzbudza powszechną sensację, jest również gwiazdą na różnego rodzaju zlotach. Niedawno uczestniczył w 17. Ogólnopolskim zlocie Fiata 126 w Opolu. Niedługo e-maluch jako gość specjalny wystąpi również na zlocie pod Warszawą.

 

2 thoughts on “Polak zbudował elektrycznego „malucha”

Dodaj komentarz