fbpx

Rewolucja kulinarna. Leżajsk postawił na zdrowe żywienie dzieci

W Szkole Podstawowej nr 3 w Leżajsku przeprowadzono prawdziwe „Kuchenne rewolucje”. W rolę Magdy Gessler wcieliła się Małgorzata Mazur, która na co dzień pełni funkcję intendenta. Kobieta wyszła naprzeciw konieczności propagowania zdrowego trybu życia w szkołach i znalazła sposób, aby zachęcić młodych ludzi do spożywania tego, co służy zdrowiu. A nie było łatwo!

Przypomnijmy, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, szkoły mają za zadanie dostarczyć uczniom odpowiednią porcję warzyw i owoców oraz ograniczyć w serwowanych posiłkach ilość cukru i soli. Zamiast niezdrowych przekąsek w sklepikach, dzieciom rozdawano marchewki czy jabłka, które niestety zazwyczaj trafiały nie do żołądków, ale do koszów na śmieci.

Zmiany zaproponowane przez Gosię Mazur początkowo napotkały opór ze strony kucharek, jednak ostatecznie przyniosły rezultaty i stały się punktem wyjścia do zmian również w innych szkołach. Małgorzata Mazur zasugerowała, że sposób, w jaki zaserwowane będą owocowo-warzywne przekąski może zrobić wielką różnicę. I miała rację.

Przemycić zdrowie na talerzu

Mówi się, że „jemy oczami” i jest w tym sporo prawdy. Początkowo intendentka razem z pracownikami kuchni szukała pomysłów i inspiracji, jak „przemycić” zdrowe posiłki uczniom. Panie bardzo się zaangażowały i w domach wypróbowywały nowe przepisy. Gotowały i piekły w domu, a na drugi dzień przynosiły sobie nawzajem do spróbowania. Gdy nowości okazywały się smaczne i mieściły się w budżecie, trafiały na talerze uczniów.

Szkoła również zainwestowała w rewolucję dietetyczną, kupując własną kiełkownicę, profesjonalne wyciskarki do soków i organizując szkolenia dla pracowników kuchni. Na stołach pojawiły się ziarna i orzechy, którymi można posypać zupę lub deser, atrakcyjnie podane sałatki i warzywa pokrojone w słupki a nawet zielone ciasto szpinakowe!

Starania szybko zostały docenione przez uczniów, którzy sami z uśmiechem dziękowali kucharkom za pyszne jedzenie. Gosia Mazur zaś została doceniona przez władze miasta i mianowano ją miejskim koordynatorem ds. żywienia, co oznacza, że będzie sprawować nadzór nad wdrażanymi zmianami nie tylko w SP nr 3, ale także w innych placówkach szkolnych jak i przedszkolnych.

 

Opracowanie: Dominique

Źródło: kobieta.onet.pl

Foto: materiały prasowe

Dodaj komentarz