fbpx

Konie posiadają dar uzdrawiania emocji. Wiedzieliście?

Konie to wyjątkowe i wspaniałe istoty towarzyszące ludziom od wieków, wszechstronnie i powszechnie przez nich używane. Niegdyś obecne w środowisku człowieka jako środek transportu, kompan w bitwach, czy siła pociągowa w rolnictwie. Dzisiaj częściej spotykane w sporcie i rekreacji.

Konie posiadają dar uzdrawiania emocji. Doświadczenia z końmi silnie angażują układ limbiczny mózgu człowieka, który kontroluje emocje i popędy oraz jest odpowiedzialny za motywację i nastrój.

Współczesne badania naukowe potwierdzają wiele niezwykłych właściwości tych zwierząt. Chociażby badacze z Wydziału Nauk Weterynaryjnych Uniwersytetu w Pizie dowiedli, że zmienność rytmu serca konia i człowieka będących w kontakcie synchronizuje się, podobnie jak u ludzi darzących się uczuciem.

Inne badania pokazały, że konie rozumieją mimikę człowieka i na nią reagują (na poziomie zachowania i fizjologii). W przeprowadzonym eksperymencie zwierzęta reagowały na emocje przedstawione na zdjęciach. Widząc negatywne emocje odwracały głowę w lewą stronę, chcąc niejako uciec. Przy fotografiach przedstawiających gniewny wyraz twarzy wzrastała ich częstość akcji serca.

Konie są autentyczne, a ich reakcje i zachowania spontaniczne i naturalne. Na warsztatach grupowych czy w pracy indywidualnej metodą HAE konie stają się trenerami. Wyróżnia je to, że niczego nie udają, są jak lustro, w którym można zobaczyć siebie.

Konie odzwierciedlają stan emocjonalny, intencje oraz nastawienie człowieka. Jako zwierzęta uciekające poszukują spójności dla swojego bezpieczeństwa. Koń podąży za człowiekiem, przewodnikiem, który ma w sobie wewnętrzny spokój i spójność. Jeśli tego nie znajdzie może odmówić wejścia w interakcję i nie wykonać zadania.

Kilka dni temu ukazała się niezwykła książka amerykańskiej autorki Kathy PikeDuchy Koni Przemówiły.

Jako pionierka w dziedzinie Equine Facilitated Learning and Coaching (EFLC), Kathy prowadziła programy certyfikacyjne EFLC na całym świecie. Jej praca dotarła do ponad 18 krajów, gdzie szkoliła innych w zakresie korzystania z pomocy koni jako przewodników i mentorów dla ludzkiego serca i ducha.

Książka Kathy na pewno ucieszy wszystkich miłośników koni, ponieważ te niesamowite zwierzęta przyjmują tu rolę mędrca, przewodnika i sprzymierzeńca – co wielu ludzi wyczuwało już wcześniej, jednak zwykle nie byli w stanie opisać tego słowami.

To jednak książka nie tylko dla miłośników koni. Każdy, kto szuka wytchnienia od świata chaosu, w którym żyjemy, znajdzie pociechę i nadzieję w przekazach, jakimi dzielą się głosy zwierząt.

 

Wykorzystano fragment tekstu ze strony: konsorcjumsuwak.pl

 

 

 

One thought on “Konie posiadają dar uzdrawiania emocji. Wiedzieliście?

Dodaj komentarz