fbpx

10 wzmacniających ilustracji, które przypominają, do kogo naprawdę należy ciało kobiety

Amanda zdecydowała, że golenie nie jest dla niej. Amando, to twoje ciało i możesz zrobić z nim, cokolwiek zechcesz. Żadne normy społeczne nie powinny decydować o twojej tożsamości.

Kiedy pochodząca z Brazylii graficzka Carol Rossetti zaczęła zamieszczać kolorowe ilustracje kobiet i ich historie na Facebooku, nie miała pojęcia, jak bardzo popularna stanie się jej strona.

Tysiące udostępnień później przekaz Rossetti jest jasny. Dodające siły ilustracje Rossetti chce się widzieć na każdym rogu jako przypomnienie, do kogo tak naprawdę należy kobiece ciało. Podobna moc ma projekt Stop telling women to smile.

– Zawsze niepokoiło mnie to, że świat chce kontrolować kobiece ciała, zachowania i tożsamość – wyznała Rossetti. – Jest to tak zakorzenione w naszej kulturze, że większość zdaje się nie dostrzegać, jak bardzo może to być krzywdzące.

Ilustracje Rossetti poruszają wiele ważnych tematów: tożsamości, obrazu ciała, dyskryminacji ze względu na wiek, rasizmu, seksizmu i dyskryminacji osób niepełnosprawnych.

– Widzę te sytuacje na co dzień – mówi Rossetti. – Niektórych sama doświadczyłam.

Obecnie na stronie szybko przybywają tysiące entuzjastycznych komentarzy, jednak projekt rozpoczął się jako coś bardzo osobistego – tak osobistego, że Rossetti nadal się zastanawia, jak go nazwać.

Na razie obrazy znajdują się w albumach zatytułowanych po prostu „Women in english!” lub „Mujeres en Espańol!”, co ma doskonałą wymowę: ilustracje Rossetti ukazują wiele doświadczeń, które tworzą potężny obraz tożsamości i ucisku kobiet.

Jednym z najbardziej interesujących aspektów projektu jest jego globalny wydźwięk. Rossetti najpierw napisała tekst na ilustracjach w języku portugalskim, a następnie współpracowała z Australijką, aby go przetłumaczyć na angielski. Grupa izraelskich feministek postarała się, aby utworzyć wersje w języku hebrajskim. Coraz więcej osób dociera do Rossetti przez Facebooka i proponuje tłumaczenia na inne języki. Następne w kolejce są hiszpański, rosyjski, niemiecki i litewski.

To inspirujący pokaz globalnej solidarności, ale przekaz sztuki Rossetti jest jasny w każdym języku. Przede wszystkim jej prace afirmują bycie wiernym sobie i szanowanie praw innych ludzi, a kwestionują to, co według społeczeństwa jest dopuszczalne i piękne.

– Sama nie zmienię świata – mówi Rossetti. – Ale chciałabym wiedzieć, że moja praca sprawia, iż ludzie dokonują rewizji swoich praw i stają się bardziej otwarci na zrozumienie i poszanowanie siebie nawzajem.

Niektóre z prac Rossetti

Sylwia ma siwe włosy. Ludzie mówią jej, aby je ufarbowała, bo wygląda staro. Sylwio, farbowanie włosów jest możliwością, a nie koniecznością. Jeśli lubisz swoje siwe włosy, nikomu nic do tego. Wiek to nie powód do wstydu. Twoje włosy są piękne, a wybór należy do ciebie.

2

Babi ma siedem lat. Jej rodzice uważają, że to trochę dziwne, iż wybrała karate zamiast baletu. Babi, płeć nie powinna ograniczać twojej tożsamości! Rób to, na co masz ochotę!

3

Jane usłyszała, że byłaby ładna, gdyby zgubiła kilka kilogramów. Jane, twoje piękno i samoocena nie są definiowane przez kilogramy. (I byłoby lepiej, żeby ci, którzy to powiedzieli, wiedzieli, kiedy się zamknąć).

4

Marina uwielbia sukienki w paski, ale magazyny modowe twierdzą, że poziome wzory nie pasują do jej figury. Nie przejmuj się tymi gazetami, Marino. Najważniejsze, abyś nosiła to, co lubisz, i czuła się dobrze w swojej skórze.

5

Maira kocha swoje afro. Ale mówi się o niej, że jej włosy są brzydkie, druciane, perwersyjne, włochate, złe. Mairo, nie prostuj ich z tego powodu. Twoje włosy to wspomnienie, pochodzenie, siła, piękno, tożsamość i morze miłości. Twoje włosy, poza tym, że są cudowne, są twoje. Ty decydujesz.

6

Aline jest biseksualna. Wielu ludzi twierdzi, że nie istnieje coś takiego i Aline czuje się naprawdę skołowana. To, że nie wpasowuje się w normy innych ludzi, oznacza, że przekracza ich granice. Aline, twoja orientacja seksualna nie potrzebuje aprobaty społecznej!

7

Ana została zgwałcona. Ano, nie jesteś sama. To nie twoja wina. To doświadczenie nie definiuje ciebie jako istoty ludzkiej. Jesteś czymś znacznie więcej.

8

Whitney spędziła 10 lat na walce z kilogramami, aby być szczęśliwą. Potem uświadomiła sobie, że jej ciało nie powstrzymuje jej przed robieniem tego, co kocha, i poszukiwaniem szczęścia. Wspaniale, Whitney! Nie możesz pozwolić, aby jakiś eliminujący i dyskryminujący wzór stał między tobą a twoim szczęściem. Każdy ma prawo do szczęścia!

9

Dużo czasu zabrało Lorenie odkrycie własnej zmysłowości, ponieważ nigdy nie była postrzegana jako piękna, a zawsze jako tragiczna. Ale jesteś czymś znacznie więcej niż to, co pokazują media, prawda? Twój wózek inwalidzki to wolność i możesz uciec od każdego, kto sprowadza cię do stereotypów.

10

 

Źródło: http://dziecisawazne.pl

Dodaj komentarz