fbpx

„Samospłacający się dom” będzie hitem

 

Program „Samospłacający się dom” w ciągu 5 lat zakłada budowę 100 tysięcy domów jednorodzinnych. Mają być to domy, które będą same zarabiać na swoje utrzymanie. Twórcy programu liczą na to, że samorządy dostrzegą tkwiący w nim potencjał i pomogą rodzinom w nabyciu tanich działek budowlanych.

„Samospłacający się dom” zakłada budowę ponad 100 tysięcy domków, które dzięki instalacjom fotowoltaicznym będą w stanie same na siebie zarabiać. Żeby jednak w ogóle ten program wszedł w życie Sejm musi wprowadzić tzw. duży trójpak energetyczny, który ureguluje i umożliwi rozwój rynku mikro i małych odnawialnych źródeł energii.

Formalności związane z podłączeniem do nowej sieci ekologicznych źródeł energii mają także ulec uproszczeniu. Daje to szansę powstania w Polsce nowego rynku prosumentów, czyli osób produkujących zielony prąd na własny użytek, a także zarabiających na jego sprzedaży.

Budowane w ten sposób domy będą wyposażone w najnowsze ekologiczne rozwiązania, począwszy od kolektorów słonecznych, a na energooszczędnym sprzęcie domowym kończąc. Zmniejszy to koszty utrzymania nieruchomości w znacznym stopniu.

Według twórców programu budowa jednorodzinnych domków zapewni nawet 60 mld złotych rynkowi zamówień i wpłynie na wzrost PKB nawet o jeden procent rocznie. Ponadto stworzy blisko 50 tysięcy miejsc pracy, w tym nawet 15 tysięcy w budownictwie.

Domy, które same na siebie zarobią wytwarzając odpowiednią ilość energii to coraz częstszy widok w Polsce. Ekologiczne systemy, energooszczędne sprzęty AGD i zielone rozwiązania sprawiają, że program „Samospłacający się dom” powinien wzbudzać wielkie zainteresowanie. Polacy chcą żyć ekologicznie.

 

Źródło: energiamax.pl

Dodaj komentarz