fbpx

El Hierro – pierwsza na świecie samowystarczalna wyspa

Jedną z wysp kanaryjskich El Hierro od początku czerwca będzie można nazwać pierwszą na świecie samowystarczalną wyspą. Wyspa będzie używała jedynie energii z odnawialnych źródeł.

El Hierro to najmniejsza z wysp archipelagu kanaryjskiego, autonomiczny obszar Hiszpanii. Trwają na niej prace nad projektem, który w kwocie € 35 mln finansuje hiszpański rząd (współfinansowanie z UE). Kolejne € 30 mln zapewniono z budżetu wysp kanaryjskich, samorządu terytorialnego El Hierro oraz koncernu energetycznego Endesa.

Rozwój ekonomiczny El Hierro jest skomplikowanym połączeniem między modernizacją i konserwacją. Wyspa w 2000 roku została uznana przez UNESCO jako rezerwat biosfery dzięki szczególnym aspektom kulturowym i ekologicznym. Rezerwat biosfery nadaje temu obszarowi specjalny status, a w związku z tym działania ludzkie są tu dozwolone jedynie, jeżeli nie wpływają na występujący tam ekosystem.

Gorona del Viento

Przestawienie energetyki na energię wiatrową oznacza że 9000 ludność zamieszkująca wyspę wyemituje 18.000 ton CO2 mniej. Nazwa „Gorona del Viento” nawiązuje do charakterystycznych kamiennych murków, które budują rolnicy na wyspie, aby ochraniać swoje uprawy od wszechobecnego wiatru. Projekt jest czymś więcej niż zwykłą farmą wiatrową. Wyspa została wyposażona w elektrownie wodną oraz w przepompownie wody.

Stabilna sieć

System magazynowania energii za pomocą energii wodnej zapewniać będzie stabilne dostawy prądu. W dni wietrzne, w których produkcja energii przewyższać będzie popyt, woda morska wpompowywana będzie do dwóch zbiorników. A z kolei w mniej wietrzne dni woda ze zbiorników wykorzystana zostanie do produkcji energii w elektrowniach wodnych. W przypadku, gdy wciąż występować będzie nadmierna produkcja energii, ta z kolei zostanie wykorzystana do zasilania instalacji odsalania wody morskiej, która zaopatrywać będzie w wodę pitną mieszkańców wyspy. Obecna elektrownia, w której spalany jest olej opałowy, zostanie wyłączona i będzie włączona jedynie w przypadku awarii. W ten sposób wyspa rocznie zaoszczędzi € 1,8 mln.

Przykładem dla innych

Lokalne władze podpisały umowę z koncernem energetycznym Endesa oraz umowę partnerską z Renault i Nissan, aby stymulować sprzedaż samochodów elektrycznych na wyspie. Władze mają nadzieję że El Hierro będzie świecić przykładem dla innych wysp na archipelagu kanaryjskim.

Zobacz też artykuł o innej wyspie, na której znajduje się jedno z najsłynniejszych i najważniejszych obserwatoriów astronomicznych.

Źródło: energiamax.pl

Dodaj komentarz