fbpx

Ikea otwiera sklep z używanymi meblami

Ikea w odpowiedzi na głosy krytyki, dotyczące wpływu na środowisko oraz nakręcanie konsumpcjonizmu, zamierza pod koniec bieżącego roku otworzyć swój pierwszy “second hand” z meblami.

Nowy sklep ma być umiejscowiony w centrum handlowym, w którym sprzedaje się wyłącznie rzeczy z recyklingu, lub takie, które zostały naprawione, czy też wyprodukowane w sposób zrównoważony.

Do nowego sklepu trafiać mają meble oraz sprzęty domowe, uszkodzone podczas transportu. Firma je naprawi i wystawi na sprzedaż. Klienci sklepu również będą mogli zaoferować meble, których już nie potrzebują. Jeśli nie będą zainteresowani zyskiem, sklep przeznaczy wpływy ze sprzedaży na cele charytatywne. Warto dodać, że Ikea już od jakiegoś czasu testowo oferuje wynajem mebli, a do 2030 roku chce działać całkowicie w obiegu zamkniętym.

Działalność sklepu z używanymi meblami będzie regularnie oceniana, by odpowiedzieć na pytanie, czy taka formuła ma sens.

Szwedzka firma stara się robić coraz więcej na rzecz ekologii.  Odnawialne źródła energii pomagają jej zmniejszyć emisje CO2, a słynne klopsiki pojawiły się w wegańskiej wersji, która imituje smak mięsa. Z kolei nowy sklep Ikei w Wiedniu nie posiada miejsc parkingowych, co ma skłaniać klientów do korzystania z bardziej publicznych środków transportu. Na dachu budynku znajduje się park, w którym klienci mogą odpocząć w towarzystwie przyrody.

Dodaj komentarz