fbpx

KGHM rozpoczął budowę nowoczesnej elektrowni fotowoltaicznej

KGHM deklaruje, że do 2030 roku pokryje połowę zapotrzebowania na energię, z własnych, ekologicznych źródeł.

Coraz więcej państwowych spółek wypowiada się na temat transformacji energetycznej, w kierunku odnawialnych źródłach energii. Zgodne w tym temacie są takie firmy jak Orlen, Lotos i PGNiG i producenci prądu, którzy przygotowują się do szerokiej restrukturyzacji. KGHM również nie chce pozostawać w tyle. Gigant wydobywczy poinformował o rozpoczęciu budowy farmy fotowoltaicznej.

Autorem projektu jest spółka KGHM Zanam, należąca do grupy kapitałowej KGHM. Firma jest dużym producentem maszyn i urządzeń górniczych, oraz odlewów żeliwnych i stalowych. Farma słoneczna ma powstać na terenie legnickim. Docelowa moc elektrowni ma wynieść ponad 3 MW, a roczny poziom produkowanej energii około 3 GWh. Budowa instalacji powinna się zakończyć jeszcze w tym roku.

KGHM podkreśla w swoich komunikatach fakt wykorzystania najnowocześniejszych rozwiązań. Elektrownia ma być w pełni zinformatyzowana i zautomatyzowana, zostanie również wyposażona w wirtualną dyspozytornię. Zainstalowany w niej system monitorowania umożliwi diagnostykę stanu technicznego i zdalne wykrywanie usterek w trybie 24/7. Przy monitoringu stanu paneli fotowoltaicznych oraz inwerterów wykorzystywane będą algorytmy analityczne oparte na przetwarzaniu dużych zbiorów danych, uczeniu maszynowym i metodach sztucznej inteligencji.

Firma podała też kilka ciekawostek związanych z tą inwestycją: obszar zabudowy wynosi blisko 40 tys. metrów kwadratowych, a powierzchnia przeszło 9,5 tys. paneli fotowoltaicznych odpowiada 2,2-krotności powierzchni pełnowymiarowego boiska piłkarskiego. Łączna długość ustawionych w rzędzie paneli wynosi ponad 15 km, a długość wykorzystanych w elektrowni przewodów to 142 km. Mamy do czynienia z producentem miedzi, więc na ten pierwiastek zwrócono uwagę – w przewodach zużyto jej 4,3 tony.

Dodaj komentarz