fbpx

Psychodeliki pod kontrolą lekarzy? Tak, ale tylko w tym kraju

Psylocybina i metylenodioksymetamfetamina zostały dopuszczone do leczenia lekoopornej depresji i PTSD. Australijski organ odpowiedzialny za regulację leków (TGA) zezwoli uprawnionym psychiatrom na przepisywanie MDMA i psylocybiny od 1 lipca 2023 r.

Przełom w leczeniu depresji i PTSD

3 lutego 2023 r. australijski urząd ds. nadzoru farmaceutyków wydał oświadczenie, w którym poinformował, że od 1 lipca 2023 r. uprawnieni psychiatrzy będą mogli stosować u niektórych pacjentów psychoaktywne substancje – psylocybinę i metylenodioksymetamfetaminę. Urząd TGA podkreślał w oficjalnym oświadczeniu, iż istnieją wystarczające dowody na potencjalne korzyści dla niektórych pacjentów, wynikające z zastosowania MDMA i psylocybiny.

Poprzez tę decyzję dostrzeżono obecny brak opcji dla pacjentów chorujących na specyficznie odporne na leczenie choroby umysłowe – napisano w oświadczeniu TGA.

Przypomnijmy, że psylocyina ma potencjał terapeutyczny w leczeniu nawracającej i lekoopornej depresji, MDMA – czyli metylenodioksymetamfetaminę ma być stosowana w leczeniu skutków zespołu stresu pourazowego. Zdaniem badaczy od lat zajmujących się tematem psychodelików, jest to wyjątkowa i ważna chwila, która będzie mogła zaowocować wyższą skutecznością stosowania wielu terapii.

Potencjał terapeutyczny

Brytyjski psychiatra i farmakolog Davida Nutt stwierdził, że psylocybina wykazała w badaniach najmniejszą szkodliwość spośród 20 wybranych substancji psychoaktywnych. Natoiast MDMA w połączeniu z intensywną terapią ma potencjał łagodzenia skutków PTSD, czyli zespołu stresu pourazowego – co jest szczególnie istotne u weteranów i osób ze służb ratunkowych, na które standardowe leki psychiatryczne nie działały.

Tylko dla wybranych pacjentów

Aby jednak przepisywać tak silne środki, psychiatrzy będą musieli zostać zatwierdzeni przez TGA w ramach programu Authorized Prescriber Scheme.

Możliwość przepisywania (tych środków) będą mieli jedynie psychiatrzy, biorąc pod uwagę ich specjalistyczne kwalifikacje i ekspertyzę w diagnozowaniu i leczeniu pacjentów cierpiących na poważne zaburzenia psychiczne – przekazał TGA.Zdaniem australijskiego urzędu taka ścisła kontrola sprawi, że środki psychodeliczne otrzymają tylko ci pacjenci, którzy się do tego kwalifikują. TGA podkreśliło też, że terapia psychodelikami znajdzie zastosowanie u osób z lekoopornymi zaburzeniami psychicznymi, ale wciąż będzie formą leczenia prowadzoną w bardzo ograniczonym zakresie. Podczas terapii pacjenci będą musieli być pod stałym nadzorem lekarzy prowadzących.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka

 

Źródła: https://www.tga.gov.au/news/media-releases/change-classification-psilocybin-and-mdma-enable-prescribing-authorised-psychiatrists

Psylocybina i MDMA – oficjalnie lekami! – 🍄 – 💊 (goldenteacher.pl)

Dodaj komentarz