fbpx

Znalazła sposób na hałas w szkole. Jej filcowe kokony stały się hitem!

Czy wiesz, że w polskiej szkole podstawowej poziom hałasu to 86 dB.? Choć daleko mu do wysokiego natężenia, taki poziom może być nie lada wyzwaniem dla wrażliwych dzieci oraz osób nieneuronormatywnych. Była nauczycielka z Cieszyna znalazła na to sposób.

Sposób na hałas

W odpowiedzi na rosnącą świadomość społeczną i wysoki poziom stresu wśród starszych uczniów, była nauczycielka z Cieszyna zaprojektowała filcowe „strefy ciszy”, czyli „balance places”. Niezwykłe kokony stanęły już w kilku szkołach i bibliotekach. Trafiły nawet do gabinetu dyrekcji.

-W typowej polskiej szkole podczas przerw jest tak głośno, że poziom hałasu zagraża zdrowiu. W takich warunkach uczniowie wrażliwi sensorycznie źle funkcjonują – wyjaśniła Wioletta Matusiak, była nauczycielka z Cieszyna, która jest pomysłodawczynią projektu.

Twórczyni dodaje też, odsetek dzieci w spektrum autyzmu rośnie; często są to uczniowie ponadprzeciętnie zdolni, którzy wymagają specjalnych warunków, aby wyrazić swój intelektualny potencjał. „Strefy ciszy” powstały właśnie dla nich. Dzięki spędzeniu chwil w kokonie uczniowie są w stanie się wyciszyć, wyregulować emocjonalnie i obniżyć poziom odczuwanego stresu. Zamiast zamykać się w toalecie, mogą podczas przerwy odprężyć się i wrócić do zajęć.

Każdy może skorzystać

Ale z kokonów korzystają również inni uczniowie – zarówno ci młodsi z klas I-III, jak i starsza młodzież, która potrzebuje zregenerować się przed lub po egzaminie czy klasówce.

–Moja klasa często korzysta z kapturków przed sprawdzianami albo po sprawdzianach, żeby się odstresować. Dodatkowo wejście do kapturka jest dla otoczenia sygnałem, że ktoś może mieć słabszy nastrój. Gdy rówieśnicy widzą, że kolega czy koleżanka siedzi w kapturku, traktują go z większą wyrozumiałością – powiedziała Katarzyna Rychlik-Skórczewska, wychowawczyni siódmej klasy w SP nr 7 w Cieszynie.

Co więcej, „balance places” nie wymagają dużych nakładów finansowych. Koszt kupna materiału filcowego, zrealizowania projektu i uszycia pojedynczego kokonu wynosi ok. 450 zł.

Bezpłatne wykroje

Pierwsze strefy ciszy powstały w szkołach podstawowych nr 5 i 7 w Cieszynie oraz w miejscowości Hażle. Kolejnymi placówkami, które dołączyły do inicjatywy to SP nr 2 w Bolszewie w woj. pomorskim oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pliszczynie w woj. lubelskim.

„Balance place. Strefa ciszy w każdej szkole” powstał w ramach programu grantowego „Polska dostępna – dostępność do zaprojektowania”. Wykroje kokonów i materiały do prowadzenia lekcji można pobrać za darmo dołączając do grupy na Facebooku „Strefy Ciszy”.

hałas

Opracowanie: Kamila Gulbicka

Źródło: wyborcza.pl

Dodaj komentarz